BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bankok szerint más megoldás kell

2011. február 13. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemzeti eszközkezelőnek a kormány által tervezett három fázisáról (Napi Gazdaság, 2011. február 7.) nem szívesen nyilatkoztak lapunknak a bankok. Az eszközkezelővel kapcsolatban jelenleg nincs olyan részletes információ a birtokunkban, amely alapján véleményt formálhatnánk - nyomatékosították a Raiffeisennél. Az OTP szerint nem a nemzeti eszközkezelő léte vagy nem léte, illetve beindulása a kérdés a bajba jutott jelzáloghitel-adósok megsegítését illetően, hanem az a fajta kiszámítható, üzleti alapon is megálló közgazdasági és jogi környezet a fontos, amely mind a hitelezőt, mind a hitelfelvevőt az optimális döntés meghozatalára inspirálja. A legnagyobb magyar bank tapasztalata szerint az adósok egy részének olyan nehézzé vált a helyzete a munkanélküliség és az emelkedő közüzemi költségek miatt, hogy a gazdasági ellehetetlenülés szélére sodródtak, amelyből csak a szociális lakhatási feltételek állam általi megteremtése látszik kivezető útnak. Nagy kérdés tehát, hogy a nehéz, de még nem kilátástalan helyzetben lévő adósok helyzetének javítása érdekében a gazdasági recesszió alatt a banki terhek kezelhetővé tétele kapcsán milyen garanciális vagy átmeneti fizetési könnyítést jelentő állami szerepvállalás jelenhet meg.

Középtávon az OTP szakemberei szerint a normál piaci lakóingatlan-forgalmi szint visszaállítása a megoldás, amely önmagában újrapozicionálja a tényleges teherviselő-képességhez igazított lakáshiteleket és lakástulajdon-viszonyokat. Az állam elsődleges célja a lakáspiac normalizálása kellene, hogy legyen. Ehhez vezetne például a kilakoltatási moratórium felszabadítása, a nehéz helyzetben lévő adós ingatlanának üzleti alapon történő megvásárlásához kapcsolódó hitel állami támogatása.

A Budapest Banknál (BB) szerint a hosszú távú stabilizálódáshoz először is a gazdaság egyensúlyba hozatalára és a növekedés beindulására van szükség. Tapasztalatuk szerint ugyanis az ügyfelek nagy része nem az árfolyam-emelkedés miatt nem tud fizetni, hanem azért, mert (esetleg mindkét kereső) elveszette az állását. Rajtuk hosszú távon csak a munkaerőpiac beindulása tud segíteni.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet