BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó is meg nem is a novemberi kiskeradat

2011. január 25. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hasonló mértékű volt a tavaly novemberi kiskereskedelmi volumenindex, mint az azt megelőző évi - tálalta a Központi Statisztikai Hivatal közleménye a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatot. Valójában háromtized százalékos csökkenést mutatott az üzemanyag-forgalommal együtt számolt volumenindex, vagyis az ágazat az ősz utolsó hónapjában nem tudott magához térni. Az élelmiszer-forgalom hattized százalékot vesztett a volumenéből (november/november), míg a nem élelmiszer jellegű forgalom 1,2 százalékkal erősödött. Az év első tizenegy hónapját tekintve a volumenindex 2,5 százalékkal marad el 2009 azonos időszakához képest.
Noha ezt a csökkenést már egy kiugróan jó december sem fordíthatta pozitív irányba, Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint nemhogy nem rosszak, kifejezetten jók az adatok. Mint rámutatott, az üzemanyag-forgalmat nem számolva - és kiigazítás nélkül - 0,3 százalékkal nőtt a volumenindex, a fellendülés az októberi némi visszaeséstől eltekintve július óta tart. Az élelmiszerek és üzemanyag nélkül vett index pedig egyenesen impozáns, hiszen októbert leszámítva fél éve 1-2 százalék körül szóródott a növekedés. (Élelmiszerben csak július és augusztus hozott növekedést.)

Az elemzők szerint nem tűnik egészségesnek a kiskereskedelmi fogyasztási szerkezet, hiszen ha egy piac magához tér, első körben a napi fogyasztási cikkek forgalmának kellene nőnie, azon belül pedig az élelmiszerekének. Vámos szerint messze vagyunk még a háztartásokat érintő "válság" végétől. Tény, hogy nem egészséges a fogyasztás szerkezete és az élelmiszer-forgalom gyengén muzsikál, de idén legalább már nem mutatott a folyó áras statisztika csökkenést. A recesszió a szektorban megtört és a második félév már pozitív jeleket mutat - hangsúlyozta Vámos. A fogyasztási szerkezet egészséges visszarendeződése pedig néhány évig még eltart. Az a probléma, hogy az élelmiszerpiacon volument generáló szegényebb rétegek voltak valóban kénytelenek visszafogni a fogyasztásukat (pontosabban a napi fogyasztási cikkekét) - emelte ki az OKSZ főtitkára. Ezt támasztja alá az októberi visszaesés is, hiszen akkor áremelés történt, amire a szegényebb háztartások azonnal a vásárlás visszafogásával reagáltak.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet