Az egyik legfontosabb kérdés ma, hogyan alakul a kiskereskedelmi forgalom. A kormány 2,5 százalékos fogyasztásbővüléssel számol, ami nem teljes egészében csapódik le a kiskereskedelemben - ecsetelte Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, aki úgy véli, az első fél évben el is maradhat a várt növekedés. Számításai szerint a 2011-es év, csakúgy, mint a 2010-es, nehezen indul majd, az első fél év várhatóan gyenge lesz. Ezt leginkább a forint-euró és forint-svájci frank árfolyam alakulása befolyásolhatja. Mivel az elemzők továbbra is gyengülő forintról beszélnek az alpesi devizával szemben, a lakáshitelek törlesztőrészletei magasan maradnak, ami elkölthető jövedelmet von el. Továbbra is drága benzin várható, ami magasan tartja az élelmiszerárakat és ugyancsak csökkenti a háztartások elkölthető jövedelmét. A harmadik tényező a hideg tél és az emiatt növekvő fűtésszámlák. Mindez együttesen komoly terhet ró a háztartások költségvetésére. Ezt ugyan ellensúlyozni látszik az egykulcsos adórendszer, de egyelőre az elemzők sem látják, hogy a magasabb jövedelműeknél maradó többlet a fogyasztás mely területein jelenhet meg, ha egyáltalán megjelenik.
A különadó továbbra sem segíti a szektor profitabilitását, és várhatóan a kisebb, magyar tulajdonú vállalkozásokat sem hozza oly mértékben előnybe, ahogy azt remélik - mondta a főtitkát. A különadóterhet a legnagyobbak átcsoportosítással, piacszerzéssel gazdálkodhatják ki. Ezért erősebb versenyt diktálhatnak, ami egyáltalán nem kedvez a kisebbeknek. Arról nem is beszélve, hogy a piacot erősen befolyásoló, egyelőre itthon közepesnek számító, de az unióban igazi cápaként viselkedő keménydiszkontok nem kaptak akkora adóterhelést, mint például a Spar vagy a Tesco.
