BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan jöhet a Gas.hu?

2010. december 28. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EMFESZ (Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató) Kft. az E.On mellett több egyetemes gázszolgáltatónak is tartozik, ám ezek még nem minősülnek lejártnak - teszik hozzá a piaci elemzők, akik szerint nagyon valószínű, hogy a gázszolgáltató vége az lesz, hogy az ügyfeleit egy új társaságba, nagy valószínűséggel a néhány hónapja alakult Gas.hu Zrt.-be irányítják át.

Kérdés, milyen feltételek mellett. Az EMFESZ ugyanis úgy tett szert több mint 300 ezer lakossági, önkormányzati és ipari előfizetőre, hogy az egyetemes szolgáltatóknál olcsóbban, esetenként nyolc százalékkal alacsonyabb ár mellett kínálja a fűtőanyagot. Az EMFESZ olcsó gázszolgáltatása az egyetemes szolgáltatók szerint a jelenlegi helyzetben irreális, az EMFESZ szerint azonban tartható (lenne), ha a szolgáltató mozgásterét nem szűkítené le tucatnyi bírósági eljárás, amelyet az előző tulajdonos, Dmitro Firtas a Mabofi Holding Ltd-n keresztül indított azt követően, hogy az EMFESZ ügyvezető igazgatója, Góczi István a magyar céget egy dollárért értékesítette az orosz hátterű RosGas AG-nek. Firtas alatt az EMFESZ nagy valószínűséggel, a RosUkrEnergo szolgáltatón keresztül Ukrajnából származó, orosz eredetű gázt értékesített, ám ma sem világos okok miatt a csatorna eldugult. Így 2009-től a cég közvetlenül Oroszországból kívánta megoldani ellátását, a jelek szerint sikertelenül. Azóta a cég a magyar egyetemes szolgáltatóktól és a szabad piacról szerzi be - az indulásához képest drágábban - a gázt.

Az EMFESZ-en nagyjából 360 milliárd forintot szeretne "leverni" Firtas, miközben a magyar cég mintegy 80 milliárd forint - az induláskor és az indulás utáni időszakban keletkezett - adósságot görget maga előtt.
Az EMFESZ pillanatnyi likviditási zavara mögött hárommilliárd forint van, jóllehet ennél sokkal nagyobb a még nem lejárt tartozásállománya. Úgy tudni, a tőzsdei elszámoló Keler Zrt.-nél lévő tartozását átütemezheti, az E.Ont érintő lejárt tartozásokat pedig kifizette, de szemmel láthatóan nincs mozgósítható tőkéje, amivel kihúzhatná az idei gázévet. Góczi István valószínűleg a kormányfőtől remél segítséget azzal, hogy miniszteri biztos kinevezését kéri, ezzel helyreállna a cég iránti bizalom és néhány hónap haladékot kapna, talán épp addig, amíg a Gas.hu Zrt. megszerzi a szükséges szolgáltatói engedélyeket a Magyar Energia Hivataltól. Góczi ma este érkezik haza moszkvai tárgyalásáról.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet