A válság előtti hangulatot idézte a szentestét megelőző kiskereskedelmi roham. Az éledező fogyasztás az előzetes becslések szerint a nagyobb áruházakban 4-5 százalékkal nagyobb költekezést mutat, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint sokan halasztották az utolsó hétre a vásárlásokat.
Ennek köszönhetően a nagy élelmiszer-kereskedelmi láncok, illetve néhány ruházati márka már az utolsó héten megkezdte a karácsonyi kiárusítást, rádolgozva ezzel a fogyasztási aktivitásra. (Kérdés, mindez nem üt-e vissza januárban.) Most azonban úgy tűnik, a vásárlói roham nem csillapodik a kereskedelmi központokban, sokan a szabadidejüket ütik el a plázákban, sokan a fa alá tett ajándékot cserélik ki, illetve vissza, és lassan megindul a szilveszteri nagybevásárlás is.
Az OKSZ ajánlása szerint már a vásárláskor érdemes volt megkérdezni a kereskedőt, hogyan viszonyul egy esetleges cseréhez, ha nem stimmel a méret vagy az ajándékozottnak nem tetszik a szín. Ilyen kifogásoknál a kereskedőnek nem kötelessége cserélni, ám rendszerint visszaveszik a holmit, ha a pénzt helyben kívánják elkölteni. (A nagy áruházláncok az ünneptől függetlenül, meghatározott időn belül kicserélik a terméket, internetes vásárlásnál 8 nap csereidő van, ha a termék hibátlan. Hiba vagy vételkor nem tapasztalt sérülés esetén a kereskedőnek 3 napon belül kötelessége visszavenni a terméket, azon túl a jótállási jegy védi a vevőt.)
Minden iparcikkre (kivéve, amin feltüntetik a fogyaszthatósági vagy eltarthatósági határidőt) két év garanciális időszak vonatkozik. Ezen időszak alatt kifogásolható a termék minősége a vásárláskor kapott nyugtával vagy bármi mással, ami igazolja az áru vásárlási helyét. Az akciós árura is vonatkoznak a garanciális és jótállási feltételek (hacsak nem a hiba miatt árazzák le a terméket), illetve a csereszavatosság.
