BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új korlátok a kereskedőknek

2010. december 20. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az előző kormányciklus alatt sebtében és egyesek szerint képviselői dacból (a kereskedők az utolsó pillanatban faroltak ki a Versenyhivatal által aggályosnak tartott beszállítóikódex-egyezségből) elfogadott, a tisztességtelen forgalmazói magatartást tiltó szabályozást újra módosították. Emiatt (újfent) újra kell tárgyalni a beszállítók és a kereskedők között idén létrejött szerződéseket, ugyanis a jogszabály megtiltja, hogy a beszállítótól átvett áru bármely mozgatásából származó (logisztikai) költséget a kereskedő kiszámlázzon a partnerének. (Korábban már megregulázták a kereskedőket, kizárólag kereskedelmi ellenszolgáltatásért cserébe, illetve a szolgáltatás értékének megfelelő pénzt kérhetnek a beszállítótól, alaposan megvágva ezzel a polcpénzek szedésének lehetőségét.) A jogszabály megerősíti a 30 napos fizetési határidőt, ám a lapzártánkkor szavazásra váró jogszabályban már nem volt benne az úgynevezett 15 napos passzus, amely egyes mezőgazdasági termékek esetében maximálta volna ennyiben a fizetési határidőt - sokak szerint technikailag kivitelezhetetlen lett volna. Érdekesség viszont, hogy a módosítás életbe lépésével hatályát veszti az agrárrendtartási törvényben szereplő 30 napos passzus, amely nemcsak a kereskedő és a beszállító között tiltja a 30 napon túli fizetést, hanem a feldolgozó és a beszállító között is. A gyártók gyakran panaszkodtak arra, hogy a termelőknek azért nem tudnak fizetni, mert a kereskedő 90-120 napra fizet - a termelői tiltakozásoknak részben emiatt "bevált" célpontja egy-egy hipermarketlánc egységének parkolója. Most a gyártók ugyan nem hivatkozhatnak majd saját termelőiknél a kereskedői késlekedésre, ám jogszabály (kifejezetten) nem is tiltja a késést.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet