A Napi Gazdaság szokásos karácsonyi kosarának összeállítása óta nem először fordul elő, hogy a budaörsi aranyháromszögben működő hipermarketek árstratégiája eltér egymástól. Az idén első ránézésre az Auchan mindent vitt, mindössze egy ezressel ment a kosár értéke a bűvös tízezer forint fölé. Az alaposabb vizsgálat után kiderül, hogy az ott készült kosár lényegében a 0,7 literes Unicum ára miatt a legolcsóbb. A húsz termékből az Auchan hat esetben hozta a legjobb árat, ami önmagában nem jelentette volna azt, hogy automatikusan ennek a láncnak az egysége a legolcsóbb a háromszögben. Ugyanakkor most a konkurencia sem remekelt az árdiktálással: a Corában öt termék ára volt a legkedvezőbb, a Tescóban viszont csak háromé. Ettől függetlenül, ha az Unicumban versenyképesebb árat hozott volna (mint például tavaly vagy tavalyelőtt), akkor utóbbi cég kosara lett volna a "bajnok".
A termék kosárba illesztése a szerkesztőségen belül is rendszeres vitát vált ki, ám mivel a Napi Gazdaság tíz éve követi figyelemmel a Magyarország legnagyobb kereskedelmi területén működő hipermarketek árait és az Unicum minden évben szerepel a kosárban, a helyét alapvetően nem veszélyezteti semmi. Ezenkívül a kosárban levő szerepét erősíti, hogy stratégiai fontosságú "blue chip", tavaly és tavalyelőtt is a termék árának lenyomásával hozta a Tesco a legjobb kosárértéket és a korábbi években is volt, hogy ezzel a termékkel nyert a konkurens. (A másik két meghatározó elem a pulykamell és a dióbél.)
A konkurensek árvágási szisztémáját szembeállítva az Auchanéval, a hat termékben hozott legolcsóbb minősítés erősen felértékelődik, pedig csak alig 4 százalékkal kerül kevesebbe, mint a második és kevesebb mint 10 százalékkal olcsóbb, mint a harmadik legdrágább. Ennél volt már sokkal nagyobb eltérés is az árak között, jóllehet voltak a válság és az élelmiszerár-robbanás előtt olyan évek, amikor az áruházak szinte egymáshoz igazították a stratégiájukat.
Amit az idén ki kell emelni, az az, hogy mindhárom hipermarket kosárértéke 10 ezer forint fölé kúszott, míg tavaly kettő maradt alatta az értéknek. Utoljára 2007-ben, a válság előtt, az élelmiszerár-robbanás idején fordult elő hasonló. Ekkor erősen, 9-9,5 százalékkal szállt el a kosárérték, most a tavalyihoz képest hasonló árnövekedés mutatkozik, ami arra enged következtetni, hogy az élelmiszer-kereskedők is hagyták kicsit elúszni az árakat az erősebb keresletre számítva, illetve a nagyobb árrés reményében. A stratégia helyességét csak a karácsonyi forgalom alakulása igazolhatja.
