BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vicc a nyugdíj-deklaráció?

2010. december 12. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magán-nyugdíjpénztári rendszer felszámolását célzó, ma végszavazásra bocsátandó szabályozás az eredeti javaslattól néhány (bár nem lényegtelen) pontban különbözik. Ilyen a 24 százalékos nyugdíjjárulék adóvá alakításának határideje, ami 2011 decemberére tolódik. Változtatás még, hogy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépés miatt a volt pénztártagnak kifizetett, a hozamgarantált tőke összege feletti összeget nem terheli egészségügyi hozzájárulás. Ugyanilyen egyszerűen lehetett volna rendelkezni arról, hogy a tagok által felvenni tervezett reálhozamot szja se sújtsa. Ennek tükrében különösen meghökkentő az Orbán Viktor miniszterelnök, Lázár János frakcióvezető, Kósa Lajos Fidesz-alelnök által az országgyűléshez benyújtott politikai nyilatkozat. A törvényjavaslat helyett ugyanis ebben szerepel, hogy "garantálni kell az állami rendszerbe átlépők esetleges hozamának adómentességét, ha 2011. január 31-jéig átléptek és hozamukat kivették". A dokumentumban szereplő egyéb pontok is elég furcsák. Az egyikben garantálni akarják például az egyéni számlavezetés intézményét. Azt, amire a nemzetgazdasági miniszter törvényjavaslatának az előbb említetteken felüli kiegészítése is utal. Az egységes javaslatba ugyanis bekerült, hogy a kormány - például az özvegyi járadék mellett - a társadalombiztosítási egyéni számlával kapcsolatos szabályozás kidolgozására is felhatalmazást kap.

A lapunk által megkeresett jogászok sem tudtak választ adni arra a kérdésre, hogy miért tartja szükségesnek egy kétharmados többséggel rendelkező kormánytöbbség valamiféle kinyilatkoztatással megerősíteni azt, amit ezzel egyidejűleg törvényben akar előírni. Egyesek szerint a nyilatkozat újabb példája annak, hogy miként lehet viccet csinálni a parlamentarizmusból. Kérdések amúgy a deklaráció egyéb kitételei esetében is adódnak. Az állami felosztó-kirovó szisztéma mellett ugyanis nehezen fogható fel, hogyan is kívánnák biztosítani az átlépők egyéni számlára való befizetéseinek értékállóságát (más részről: az esetleges veszteségek jóváírását). Ez viszont a jogtudorok szerint legalább való egy politikai nyilatkozatba.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet