BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Devizahitelek: már csökkent a céges állomány

2010. november 30. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Októberben a háztartások és a cégek is igen óvatosak voltak: mindkét szektorban meghaladta a törlesztés a hitelfelvételt, és a betételhelyezés a betétkivonást - derül ki az MNB legfrissebb adataiból. A vállalatok és a magánszemélyek ráadásul bankbetéteiket forintban és devizában is hizlalták - persze ezt elsősorban az utóbbi javára tették. A tendenciáknak megfelelően a népszerűséget illetően éppen fordított a helyzet a hitelek esetében. A devizában eladósodástól ugyanis nemcsak a lakosság, hanem a cégek is tartanak - vélhetően az árfolyamok hektikus alakulása miatt. A magánszemélyek a válság hazai kiterjedése (2008 vége) óta az idén október végéig a tranzakciók alapján összesen mintegy 370 milliárd forinttal mérsékelték devizahiteleiket, a nyilvántartott állomány viszont ebben az időszakban 420 milliárd forinttal nőtt. Nyilvánvalónak tűnik, hogy a helyzet már ebben a pillanatban is sokkal rosszabb, hiszen októberben a devizahiteleseknek kedvezett az árfolyam - majdnem 195 milliárd forintra rúgott az átértékelési nyereség. A svájci frank ebben a hónapban átlagosan 204 forintot ért, az MNB viszont most keddre 219 forint feletti frankárfolyamot jegyzett...
A cégek helyzete egyáltalán nem ilyen rossz, nyilvánvalóan annak köszönhetően, hogy ebben az üzletágban nem tudott akkora teret nyerni a svájci frank, jellemzőbb maradt az euróhitel. A vállalatok az elmúlt két év alatt közel 600 milliárd forinttal apasztották devizahiteleiket, és annak állománya mostanra 285 milliárd forinttal csökkent is.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet