A magánnyugdíjpénztárakat tegnapra hívta tárgyalásra Matolcsy György gazdasági miniszter, a találkozónak azonban (az előzetes várakozásokra nem rácáfolva) nem sok értelme volt. A Stabilitás Pénztárszövetség elnöke, Bába Julianna a megbeszélést követően elmondta: szó sincs együttműködésről. A kormány érzékelhetően elszánt arra, hogy a szerdán bejelentett, a magánpénztári szektor megszüntetését jelentő javaslatait (Napi Gazdaság, 2010. november 25.) végrehajtsa. Mint szavaiból kiderült: a pénztárak akkor látnák korrektnek a magánnyugdíjpénztárak megszüntetését, ha a helyükbe lépő önkéntes pénztárak a munkavállalók befizetései mellett megkapnák a munkaadók 24 százalékos befizetését is. Csak ebben az esetben lehet ugyanis - hangsúlyozta Bába - a választás valódi szabadságáról beszélni.
A szövetség, amelynek a jelen körülmények között további vesztenivalója nincs, igyekszik igénybe venni minden magyar és uniós jogorvoslati lehetőséget. Bába rámutatott: a kormány intézkedései nemcsak a jelenleg hatályban lévő alkotmány szinte összes passzusát sértik, de alapvetően ellentétesek az Európai Unió alapelveivel is. A szövetség az Európai Nyugdíjcélú Megtakarításokat Kezelő Szervezetek Szövetségének (EFRP) tagjaként - amely az unió egyik legjelentősebb tárgyalópartnere a privát szektor által kezelt nyugdíjcélú megtakarítások fejlesztése és szabályozása terén - petícióval fordul az Európai Parlamenthez, amelyben uniós ombudsman kijelölését kérik. Az elnök bejelentette: amennyiben a hazai jogorvoslati lehetőségek kimerülnének, a szövetség (nyilvánvalóan a vele együttműködő tagok segítségével) a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz fordul. Selmeczi Gabriella, a miniszterelnök nyugdíjvédelmi megbízottja szerint a nyugdíjrendszer működtetése nemzeti ügy, abba nem szólhat bele a jelenlegi szabályok alapján az EU. Ezt erősítheti (valamint az alkotmánybírósági kifogásoknak is gátat szabhat) a 24 százalékos járulék adóvá alakítása is, amiről szintén szót ejtett Selmeczi. Szavaiból egyébként további részletekre is fény derült: a magánkasszáktól befolyó pénz fogadására egy külön alap létesül, amelyet az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) működtet. Az állampapírokat (ami a mintegy háromezermilliárd forint pénztári vagyon felét jelenti) kivonják a forgalomból, csökkentve az államadósságot. A többi vagyonelemet ütemezve, egy bizottság felügyelete mellett értékesíti az ÁKK - tudatta a megbízott. Az új nyugdíjszabályokat ma két törvényjavaslatban terjesztik a parlament elé, a végszavazásra december 13-án kerül sor. A magán-nyugdíjpénztári tagoknak így mindössze 45 napjuk marad a választásra.
