Harmadik hónapja sikerült a pozitív tartományban megkapaszkodnia a kiskereskedelmi volumenindexnek: a legújabb, szeptemberi adat szerint év/év alapon 0,9 százalékos növekedés volt az ágazatban. A KSH számai szerint ezzel az egész évre vetített csökkenés lassult, a harmadik negyedév végén mínusz 2,9 százalékon állt a mutató az előző év első kilenc hónapjához képest.
A júliustól kezdődött enyhe növekedésben nagyobb szerepet játszik a tavalyi áfahatás 2010-es kifutása, mint a valódi vásárlói kedv visszatérése. Egyszerűen arról van szó, hogy a kiskereskedelmi forgalom valamivel több mint három év után idén nyár közepén végre elérte a mélypontot és jelenleg is akörül tartózkodik. A hosszabb távú emelkedés irányába mutat azonban, hogy szeptemberben magára talált az élelmiszer-kereskedelem, ugyanis a júliusi 1,1 százalékos növekedés után augusztusban visszaesett, most viszont 1,3 százalékkal nőtt, vagyis gyorsuló emelkedést mutat. Az élelmiszer-kereskedelem az egész ágazati forgalom alakulásának mércéje, az elkölthető jövedelem növekedése vagy a háztartások költekezésének lazítása legelőször ezen a területen jelenik meg, majd fokozatosan a többiben is.
Szeptemberben gyorsult az iparcikkek volumencsökkenése (jóllehet a szeptember és november egyáltalán nem szokott jó lenni ebben a szegmensben), viszont kimagaslóan jól teljesített a ruházati piac és a bútorszegmens is erőteljes maradt. A könyv- és gyógyszerforgalom azonban visszaesett, viszont az illatszereké immár két számjegyű növekedést mutat, úgyszintén a használt cikkeké.
