BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rövidesen pénzhez jutnak a kórházak

2010. november 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár december első felében utalja azt a 27,5 milliárd forintot az egészségügyi intézményeknek, amelynek felhasználásáról október 18-án döntöttek a képviselők - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium. Az összeg elosztásáról szóló előterjesztést november 24-én tárgyalja a kormány. A szaktárca az érintett öt szakmai szervezettel (Magyar Kórházszövetség, Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület, Egyetemi Klinikák Szövetsége, Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete, Medicina 2000) és meghívott szakértőkkel közösen egyezett meg az elosztási elvekben. E szerint a pénz felét a lejelentett és elfogadott teljesítmény arányában az intézményi teljesítményvolumen-korlát (tvk) plusz maximum tíz százalékáig a ki nem fizetett többletteljesítés arányában kapják az egyes intézmények. A pénz húsz-húsz százalékához a kiemelkedő mértékben eladósodott intézmények juthatnak, illetve azzal a torznak minősített tvk-t korrigálják. A forrás fennmaradó tíz százaléka használható így fel az ellátáshoz való hozzáférés és az ellátás minőségének javítására. A többletforrás elnyerésének feltétele, hogy az intézmények vállalják a részvételt az adósságjelentési rendszerben és a struktúraátalakítási területi munkában, valamint a súlyosan eladósodott intézmények konszolidációs terv készítését. Az OEP emellett - tudatta a tárca - monitorozni fogja a várólisták alakulását.

Azok a kórházak (a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház, a Hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Kenézy Gyula Kórháza és a Keszthelyi Városi Kórház), amelyekkel a minisztérium már peren kívüli megállapodott 3,05 milliárd forint kifizetéséről, ebből a konszolidációs forrásból nem részesülhetnek.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet