A miniszterelnök által emlegetett tiszteletet nagy valószínűséggel szeretnék majd készpénzre vagy legalább forgalomnövekedésre váltani az olyan magyar vállalkozások, mint a Coop. Demján Sándor volt szövetkezeti elnök, jelenleg a VOSZ ügyvezető elnöke az élelmiszerlánc születésnapján arról beszélt, hogy a kormánynak támogatnia kellene a termelési és értékesítési láncokat, ugyanis szemmel láthatóan nincs elég termelés a gazdaságban. Demján egy régi problémára igyekezett újfent rávilágítani, miszerint félmillió munkavállaló termel itthon másfél millió helyett. Többek között emiatt nehéz most törleszteni az országnak a hiteleit.
Nem volt meglepő, hogy a VOSZ ügyvezető elnöke kitért arra, hogy szerinte vissza kellene állítani Magyarországon a felvásárlási rendszereket, amelyek garanciát és biztonságot jelentettek a gazdáknak. Szerinte a rendszereknél közbe lehetne iktatni az áfészeket, amelyek közvetlen hidat teremtenek a belső fogyasztás és a belső termelés között.
Demján Sándor ünnepi beszédének elején mindenkit meglepett, ugyanis szerinte egyetlen hibát követett el a Coop, vagyis a szövetkezet, méghozzá azt, hogy öt év fáziskéséssel szervezte újjá a kiskereskedelmi tevékenységét, ami elég volt a nemzetközi cégeknek az itteni versenyelőny átvételéhez. Sajnálatosnak tartja, hogy nem a magyar cégek építettek hipermarketeket, hogy annak idején azon ment a polémia, hogy a nagy alapterületű áruház elszívja a környező kis boltok elől (ebben érdekelt a Coop) a forgalmat. Demján szerint a hipermarket olyan volument képes generálni, amellyel jobb beszerzési pozícióba kerülhet a kereskedelmi lánc. Az így megszerzett előnyt pedig oda lehetne adni a kis üzleteknek, amivel fenntarthatják a fogyasztók érdeklődését. Sajnos a gondolatmenetet nem a magyar cégek vitték tovább, hanem a nemzetközi tőkeerős láncok, holott épp a hipermarket formára volt itthon technika. Demján Sándor vezetése alatt épült a Skála üzletlánc égisze alatt az első magyar hipermarket, a Skála Sztráda.
A VOSZ elnöke azt mondta, nem a hipermarket a kereskedelem ellensége. Az egy modern üzleti csatorna, életstílus, amit betiltani nem lehet. Megjegyezte, szerinte van még hely az országban, érdemes összefogni, szövetkezni és hipermarketet építeni.
