BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kell a hipermarket a szövetkezeteknek is

2010. november 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A miniszterelnök által emlegetett tiszteletet nagy valószínűséggel szeretnék majd készpénzre vagy legalább forgalomnövekedésre váltani az olyan magyar vállalkozások, mint a Coop. Demján Sándor volt szövetkezeti elnök, jelenleg a VOSZ ügyvezető elnöke az élelmiszerlánc születésnapján arról beszélt, hogy a kormánynak támogatnia kellene a termelési és értékesítési láncokat, ugyanis szemmel láthatóan nincs elég termelés a gazdaságban. Demján egy régi problémára igyekezett újfent rávilágítani, miszerint félmillió munkavállaló termel itthon másfél millió helyett. Többek között emiatt nehéz most törleszteni az országnak a hiteleit.
Nem volt meglepő, hogy a VOSZ ügyvezető elnöke kitért arra, hogy szerinte vissza kellene állítani Magyarországon a felvásárlási rendszereket, amelyek garanciát és biztonságot jelentettek a gazdáknak. Szerinte a rendszereknél közbe lehetne iktatni az áfészeket, amelyek közvetlen hidat teremtenek a belső fogyasztás és a belső termelés között.

Demján Sándor ünnepi beszédének elején mindenkit meglepett, ugyanis szerinte egyetlen hibát követett el a Coop, vagyis a szövetkezet, méghozzá azt, hogy öt év fáziskéséssel szervezte újjá a kiskereskedelmi tevékenységét, ami elég volt a nemzetközi cégeknek az itteni versenyelőny átvételéhez. Sajnálatosnak tartja, hogy nem a magyar cégek építettek hipermarketeket, hogy annak idején azon ment a polémia, hogy a nagy alapterületű áruház elszívja a környező kis boltok elől (ebben érdekelt a Coop) a forgalmat. Demján szerint a hipermarket olyan volument képes generálni, amellyel jobb beszerzési pozícióba kerülhet a kereskedelmi lánc. Az így megszerzett előnyt pedig oda lehetne adni a kis üzleteknek, amivel fenntarthatják a fogyasztók érdeklődését. Sajnos a gondolatmenetet nem a magyar cégek vitték tovább, hanem a nemzetközi tőkeerős láncok, holott épp a hipermarket formára volt itthon technika. Demján Sándor vezetése alatt épült a Skála üzletlánc égisze alatt az első magyar hipermarket, a Skála Sztráda.

A VOSZ elnöke azt mondta, nem a hipermarket a kereskedelem ellensége. Az egy modern üzleti csatorna, életstílus, amit betiltani nem lehet. Megjegyezte, szerinte van még hely az országban, érdemes összefogni, szövetkezni és hipermarketet építeni.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet