BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magasabb profit a régiós cégeknél

2010. november 10. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kelet-közép-európai vállalatok hatékonyabban és nyereségesebben működnek, emellett kevésbé adósodtak el, mint nyugat-európai társaik - állapította meg az Erste elemzése. Míg ugyanis Írország, Spanyolország, Portugália és Belgium vállalati szektorának adósságállománya az általuk előállított bruttó hozzáadott érték három-négyszeresére, vagyis 9-20 évnyi adózott eredményre rúg, a szlovák és a cseh cégeknél ugyanez három-négy évet tesz ki. A kelet-közép-európai régióból csak Magyarország mutat az euróövezet átlagánál nagyobb számadatot. A balti államokban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában már lezajlott a nettó hitelfelvevői pozíciók komoly mértékű visszavágása, s ezekben az országokban a nem pénzügyi vállalatok nettó hitelfelvevőkből nettó hitelezők lettek más szektorokkal összevetve - hangsúlyozta Juraj Kotian, az Erste Group kelet-közép-európai makroelemzési osztályának társvezetője.

A tőkebefektetés a legtermékenyebb Szlovákiában: a vállalatoknál 26 százalékos lett a bruttó tőkearányos nyereség és 19 százalékos az adózott eredmény még a gazdasági visszaesés közepette is. Nyugat-Európában csak Németország tud lépést tartani a kelet-közép-európai vállalatokkal a működés hatékonysága terén, itt ugyanis 15 százalék körül mozog az átlagos bruttó tőkearányos nyereség és közel 20 százalékos a sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) az elmúlt öt esztendőben.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet