BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem volt ünnep az EKN

2010. november 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Élesen bírálták tegnap a hatodik alkalommal megrendezett Európai Kereskedelem Napja (EKN) rendezvényen a magyar, illetve az európai kormányok kiskereskedelmi politikáját. Reinhard von Leoprechting, az Eurocommerce lobbiszervezet elnöke beszédében kitért arra, hogy nemcsak Magyarországon, egész Európában jellemző, hogy a kiskereskedelmet nem kezelik a politikusok és a kormányok a súlyához mérten. Mind itthon, mind az unióban a kiskereskedelem meghatározó foglalkoztató és az ipar után a második legnagyobb GDP-termelő ágazat. Ehhez képest olyan diszkriminatív adókkal igyekeznek sújtani az ágazatot, mint itthon a különadó, amely az elnök szerint az alkotmány szempontjából is aggályos lehet pusztán abból a tényből kiindulva, hogy az adó jelentős részét néhány nagyvállalat fizeti be a költségvetésbe. Közben a kereskedelem napjára szervezett szakmai fórumon felszólaló Horváth Endre, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a kereskedelem érdemei természetesen elévülhetetlenek a gazdaságban és köszöni, hogy az ágazat részt vállal a kormány stabilizációs törekvéseiben és a közös terhekben. Megerősítette, hogy az ágazatra kivetett különadót a kormányzat három évig kívánja fenntartani és a kieső bevételeket a személyi jövedelemadó csökkentéséből eredő forgalomnövekedés kompenzálja.

Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség november végén leköszönő elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a különadó nem arányos, ugyanis a kirótt közteher 90 százalékát hat vállalkozás fizeti be a kasszába úgy, hogy ezek a cégek együttesen csaknem ann yi veszteséget mutatnak, mint amekkora terhet ki kell fizetniük. Tény és való, szögezte le Feiner, hogy a teljes kiskereskedelmi piac tavaly 140 milliárd forint nyereséget mutatott. Ám ebből 170 milliárd forint volt a nagykereskedelem profitja (ezek kívül esnek a különadón), miközben a kiskereskedelmi láncok vesztesége 30 milliárd forint volt (így jön ki a 140 milliárdos plusz). Gablini Gábor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének soros elnöke Feiner szavaihoz kapcsolódva kiemelte, hogy a feketegazdaság nemcsak a legális piac jó hírnevét rontja, hanem a versenyképességét, illetve a költségvetés számait is. Gablini szerint következetesen és határozottan kell fellépnie az új kormánynak a feketekereskedelem ellen és a VOSZ azt várja el a kormánytól, hogy fogalmazza meg érthetően: a legális vállalatok támogatása prioritás.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet