A Nemzeti Eszközkezelőről már kidolgozta és be is nyújtotta elképzeléseit a kormánynak a Nemzetgazdasági Minisztérium - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szombati kormányszóvivői tájékoztatón. A kabinet várhatóan ezen a héten tárgyal a koncepcióról, amely a korábban már nyilvánosságra hozott elképzelésektől határozottan eltér.
A bajba kerülő lakáshiteleseket a már meglévő banki adóssegítő programokra bízná a kormány. Az a jelzáloghitellel rendelkező ingatlantulajdonos, aki az átalakított, könnyített terheket sem tudja fizetni, bekerül a nemzeti eszközkezelő nyilvántartásába. Arra a teherre, amit képtelen rendezni, állami garanciát vállalnának. Nem egészen világos egyébként, hogy ez a megoldás mennyiben tér el a már megvalósított, a gyakorlatban csak igen kevesek által igénybe vehető állami garanciától. Az viszont, hogy a bankok programjait az eszközkezelő koncepciójának első elemeként tálalta Matolcsy, nagy eséllyel utal arra, hogy a második fázis is a már meglévő "fegyver" bevetését jelenti.
Végső esetben sor kerülhet a tulajdon bérletre váltására. Mint a miniszter elmondta: ezt szociális alapon hajtják végre, a korábbi adós pedig bérlőként valószínűleg kisebb lakást kap majd. Elméletben itt léphetne be az eszközkezelő, amely - mint arra a neve is utal - a régi tanácsi vállalkozásokhoz hasonlóan foglalkozna a megszerzett - és persze a bérbe adandó - ingatlanokkal. Korábban ezt a feladatot az önkormányzatokra akarták hárítani - annak költségeivel együtt.
Az egész szisztéma ugyanakkor most sem vált tisztává. Mivel a nemzeti eszközkezelőnél garanciavállalás történik, költségvetési kiadási tétel nem jelentkezik, a költség inkább az államadóssági soron jelenik meg - hangsúlyozta Matolcsy.
