November végéig viszi tovább Feiner Péter, a Spar Magyarország Kft. ügyvezetője az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöki tisztét, ezt követően új vezetőt kell választani - Feiner a válságadó bejelentését követően mondott le. A szervezet elnöke lapunknak azzal indokolta lemondását, hogy a különadó olyan terhet ró a Spar Magyarország Kft.-re, ami jelen pillanatban teljes embert kíván, így a kereskedelmi szövetség ügyei háttérbe szorulnának.
A döntés egyébként érthető, ugyanis a válság, illetve a forint árfolyamának gyengülése a Spar-csoportot viselte meg leginkább - pénzügyileg. A Spar Magyarország Kft. 2008-ban 11,35 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget szenvedett el - növekvő, 6,8 milliárd forint üzemi nyereség mellett, amelyet egy 18,08 milliárdos pénzügyi veszteség rontott le adó előtti masszív veszteséggé. Míg 2009-ben csökkent a pénzügyi műveletekből származó veszteség (5,2 milliárd forintra), addig az adózás előtti és a mérleg szerinti veszteség tovább nőtt. A tavalyi 14,81 milliárd forint mínusszal a Spar Magyarország Kft. a legnagyobb veszteséget mutatta a kiskereskedelmi piacon. Ráadásul a mérlegbeszámolók szerint a cég öt éven túli tartozásállománya a 2008-as 16,05 milliárdról 28,3 milliárd forintra nőtt.
A csoport eredményei nem túl impozánsak, annak ellenére sem, hogy a cég hozta a válságban is a forgalmat. Tavaly 360,23 milliárd forint nettó árbevételt ért el, szemben a 2008-as 326,64 milliárd forinttal. Feiner szerint a veszteségek javarészt a volt Plus-üzletek, illetve a hálózat fejlesztéséből származnak, kisebbrészt a hitelek árfolyamveszteségéből. A veszteségek ugyanakkor az idén már (válságadó nélkül) csökkenő tendenciát mutatnak - mondta Feiner. Az idei év eredménye nagyban függ a forgalom alakulása mellett a forint árfolyamától is. Ami a válságadót illeti, Feiner szerint képesek megoldani, átcsoportosítással kigazdálkodják az összegét.
