A brüsszeli szakértők szerint az európai egészségügyi lobbi nyerésre áll a burley-virginia dohány vitában, annak ellenére, hogy több EU-tagország, így Magyarország is ellenzi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dohánytermékek gyártása során felhasznált ízesítőanyagok szabályozását célzó alapelveinek kiterjesztését. Az "alapötlet" abból származik, hogy a WHO álláspontja szerint az adalék anyagoktól, így az ízesítőktől mentes dohánytermékek a kisebbik rosszat jelentik a dohányosok számára. Az ízesítéstől és adalék anyagoktól mentes dohánytermékeket ezen túlmenően a virginia fajtával képzelik el, amelynek az előállítása más technológiát igényel, mint a most közkedvelt márkák dohánykeverékének, a burleynek a készítése. A virginia minimális ízétől pedig azt várja a WHO, hogy többen szoknak le a cigarettázásról - bár az ez irányú EU-kutatások nem mutatnak az ízesítéssel összefüggő erősebb függőséget vagy rászokási növekedést.
Mivel Magyarországon főként a burleyt termesztik, a magyar kormány álláspontja az, hogy mértékletes aromaanyag-szabályozást kell alkalmazni, csak az erősen ízesített termékek esetében támogatná a kormány a korlátozó rendelkezések bevezetését. Ugyanis ha életbe lépne az EU-ban is a WHO módosítása, a magyar dohánytermékek 90 százalékában megtalálható burley dohányfajta termesztése is megszűnne, s ezzel tízezer, főként alföldi, hátrányos helyzetű régióban élő ember megélhetése kerülne veszélybe. Az EU a dohányzás-ellenőrzési keretegyezmény WHO által szervezett konferenciájára alakítja ki állásfoglalását az ügyben, itt elvileg Magyarország még beleszólhat az irányelv alakításába.
