BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az államiból eltűnt a vagyon fele

2010. október 17. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az állami nyugdíjrendszer távolról sem olyan hatékony és biztonságos, mint ahogyan azt most a kormány állítja a magán-nyugdíjpénztári befizetések befagyasztása kapcsán - jelentette ki Juhász Istvánné, a magánkasszákat teljes egészében tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára. Sőt: az állami nyugdíjrendszer nagyobb veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni bizonyos időszakokban, mint amilyet a magánnyugdíjpénztárak szenvedtek el a 2008-as válság kapcsán. Az 1995-1996-os mélyponton az állami nyugdíjrendszerben szükségessé vált drasztikus kiigazítások közel 40 százalékos negatív hozamot jelentettek a járulékfizetőknek. Ilyen korrekció volt az 1997-es nyugdíjtörvény, amely a nettó implicit nyugdíjadósság (azaz a biztosítottak nettó nyugdíjvagyonának) több mint felét eltüntette, és ilyen a 2009-es Bajnai-csomag, amelyben visszavonták a 13. havi ellátást, felemelték a korhatárt és leszorították a már megállapított járadékok éves indexét.

A szövetség felidézte a Tárki tanulmányát, amelyben sajátos módon megpróbálták a tb-nyugdíjrendszert a hozam oldaláról megfogni. Az elemzők abból indultak ki, hogy felosztó-kirovó pillér nyugdíjait a járulékfizető kapacitásba történt múltbéli beruházások eredményéből fizetik. A felosztó-kirovó pillér keresztmetszeti hozama a nyugdíjrendszer nettó kötelezettségállományának azon éves növekménye, ami mellett a rendszer hosszú távú egyensúlya megvalósul - állapítja meg a tanulmány. A szisztéma alapján jól látszik, hogy a rendszert például 1992-ben csak a várományok 31 százalékos leértékelésével lehetett volna stabilizálni, ami jóval meghaladja a 2008-as pénztári veszteségeket.

Mivel a két pillér kockázatai nagymértékben eltérnek egymástól, ezért a kockázatmegosztás a jövő nyugdíjainak biztosítása szempontjából komoly jelentőséggel bír - emelte ki a szövetség. A Stabilitás egyébként - hangsúlyozták közleményükben - értetlenül áll a kormány "nyugdíjvédelmi megbízottjának" kinevezése előtt, a főtitkár visszautasította, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagjait az elmúlt években bármiféle "kár" érte volna.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet