Az első félévi adózás előtti eredmény 12 bank esetében nem nyújt fedezetet a bankadó első felének a befizetésére, nekik a szeptemberi befizetési kötelezettségből 20,5 milliárd forintot tőkével kell fedezniük - derül ki a Nemzetközi Bankárképző Központ Zrt. MTI-Eco által ismertetett elemzéséből. A felügyelethez hasonlóan (amely kockázati elemzésében külön kitért erre) a szakértők is kiemelték: bár a hazai bankok helyzete összességében stabil, egyre erősebb a polarizáció. Hat-nyolc bank a piaci körülményekhez képest továbbra is jól teljesít és megfelelő jövedelmezőségű, a kisebb-nagyobb mértékben veszteséges szereplők száma kilenc, míg a többiek a korábbi időszakénál jóval alacsonyabb eredményt képesek felmutatni.
A banki portfóliók minősége a vállalati és a lakossági szegmensben is romlott, a szándék szerinti száz körüli értékre leszorítandó hitel-betét mutató újra emelkedett, miközben a bankok hitelezési aktivitása (az árfolyammozgásokat leszámítva) érdemben nem változott. Az árfolyamok változását kiszűrve a devizaalapú lakossági hitelek állománya egy év alatt 5,2 százalékkal csökkent. A lakossági forinthitel-állomány 3,5 százalékkal, 90 milliárd forinttal bővült, ezen belül a szabad felhasználású jelzáloghitelek növekedtek erősebben, a lakáscélú hitelek stagnáltak. A szabad felhasználású jelzáloghitelek erőteljesebb bővülése a Bankárképző szerint vélhetően összefüggésben áll azzal a június közepétől életbe lépett szabályozással, amely korlátozza a fedezetalapú finanszírozást.
