BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spórolós vállalatok

2010. szeptember 30. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A háztartások augusztusban az előző hónaphoz hasonlóan forintban több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, de annyira igyekeztek megszabadulni devizahiteleiktől, hogy összességében a lakossági hitelállomány a tranzakciók alapján csökkent - derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatok a jegybank tájékoztatása szerint a forinthitelek esetében csaknem húszmilliárd forintos nettó hitelfelvételt, a devizánál pedig közel 40 milliárdos nettó törlesztést mutatnak. Nem csak a kölcsönöknél vesztettek lakossági állományukból a bankok. A forintnál 33,8 milliárd, a devizánál pedig 4,8 milliárd forint nettó betétkivonásra került sor. Érzékelhetően folytatódott tehát a megtakarítások átcsoportosítása (egyéb adatok alapján látszik, hogy a pénz nagy része befektetési jegyekbe vándorol). A cégek közben jelentős megtakarítók voltak. Forintbetéteiket közel 81, devizabetéteiket pedig az árfolyamhatás kiszűrésével 42 milliárd forinttal növelték.

Augusztusban a vállalkozások a hitelfelvétel terén is aktívabbak voltak a háztartásoknál. Bár a devizakölcsönöknél a cégeknél is nettó törlesztés tapasztalható, forintban majdnem 34 milliárd volt a hitelek nettó gyarapítása. Az idén azonban így sem jutottak (lásd táblázatunkat) túl sok forráshoz a cégek. Kérdés, hogy az utóbbi két hónap kedvezőbb adatai trendfordulóra utalnak-e vagy csak időszakos enyhülést jeleznek.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet