Negyven hónap után újra növekedett a kiskereskedelem volumenindexe: a KSH adata szerint júliusban 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Pezsgőt azonban nem érdemes bontani. Az első hét hónapban továbbra is 3,8 százalékos mínuszban van az index 2009 hasonló időszakához képest, ami azt mutatja, hogy valószínűleg a negatív tartományban marad az éves mutató - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Kiemelte ugyanakkor, megnyugtató, hogy nem csak egy-egy termékcsoport jobb teljesítménye húzta fel a mutatót, hanem az élelmiszer és a nem élelmiszer jellegű vegyes termékfőcsoportok között szinte mindegyik növekedett. Kivételt az iparcikkek jelentenek, emellett az üzemanyag-forgalom sem növekedett.
Az élelmiszer 1,1, a nem élelmiszer 3,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A válság miatti fogyasztási szerkezet átalakulását jellemzi, hogy például a használtcikk-kereskedelem több mint 14 százalékkal nőtt - jóllehet Vámos szerint ez nem járult hozzá nagymértékben a növekedéshez, tekintettel arra, hogy ez az árucsoport csak kicsiny szelete a kiskereskedelemnek.
A mostani növekedés miatt még nem lehet egyértelműen a kiskereskedelem meglódulásáról beszélni. Sokkal inkább arról van szó, hogy az áfaemelés hatása miatt az elmúlt 12 hónapban alacsony volt a bázis, ehhez képest mutat most növekedést a forgalom. Ám Vámos szerint minden remény megvan arra, hogy ez tartósabb maradjon, hiszen ha az áfahatás el is múlt, annak kulcsa magas maradt. A hosszabb távú prognózishoz össze kell majd vetni 2009 utolsó félévét 2010 utolsó félévével: ha ott valóban pozitív elmozdulást mutat a forgalom, elmondható, hogy a kiskereskedelemben valóban a június volt a mélypont.
A kiskereskedelem majd három és fél éves zuhanása 2007 áprilisában kezdődött, a 2006. szeptemberi megszorító intézkedések hatásával (akkor 15-ről 20 százalékra nőtt az élelmiszer áfája), majd január elsejétől léptek életbe a komolyabb felzárkóztatást célzó intézkedések. A fogyasztás visszafogása miatt a magyar kiskereskedelmet "meztelen fenékkel" érte a 2008. őszi pénzügyi krízis, épp akkor, amikor a piac majdnem magához tért. Vámos György szerint az utolsó lökést a lejtőn a tavalyi újabb áfaemelés adta.
