BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lehetne újságban hirdetni az árengedményeket?

2010. szeptember 16. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lapunk információi szerint a kormánypárti oldal máris módosítaná az idén január elsején életbe lépett, tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló, 2009 októberében komoly vita után elfogadott jogszabályt. Az elkészült módosítóban több paragrafust szigorítanának, például kikötnék az úgynevezett 3 százalékos plafont. A jogszabály azt szeretné elérni, hogy a kereskedő semmilyen jogcímen ne kérjen a beszállított áru beszerzési árának 3 százalékánál nagyobb összegű úgynevezett visszatérítést, pestiesen szólva polcpénzt. Az eredeti szabály szerint csak a visszatérítés túlzott mértéke minősül tisztességtelen kereskedői magatartásnak.
Ennél súlyosabbnak tűnik, hogy a jogszabály-módosítóban az eddigi 30 napos fizetési határidőt a zöldség-gyümölcs, illetve a romlandó áru (például: hús, húskészítmény, tejtermékek) esetében 15 napra csökkentenék, jóllehet utóbbinál a 15 nap csak a lejárati (fogyaszthatósági, minőségmegőrzési) dátumot követően ketyeg. Szigorítanák a kizárólagosság kikötését, vagyis a beszállító semmilyen körülmények között nem kötheti ki a beszállítójának a kizárólagosságot.
Fogyasztói szempontból meglepő, hogy a törvénymódosítóba bekerült egy passzus, amely megtiltaná a kereskedő által a vásárlónak nyújtott árengedmény sajtótermék útján történő reklámozását. Ugyancsak megszűnne a visszáruzás lehetősége, vagyis az el nem adott termék gyártói visszavásárlása.
Az üzletszabályzatok közzétételét az ötmilliárdos vállalkozásoknak is kötelezővé tennék, eddig 20 milliárd volt a küszöb. A büntetési tételeket a kereskedő forgalmának 5-15 százalékában állapítanák meg, de legalább 100 ezer, legfeljebb 2 milliárd forintban - eddig 500 millió volt a plafon.
A jogszabály-módosító több eleme nem számít újdonságnak, az előző országgyűlés a szakmai viták során olyan erőteljesnek találta az ominózus részeket, hogy a szakmai tárgyalások alatt kikerültek a törvénytervezetből. Most úgy látszik, valamely érdekcsoport igyekszik visszacsempészni a paragrafusokat.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet