A PSZÁF egy ügyfélpanasz nyomán végzett vizsgálatában megállapította: az OTP Bank megsértette a magatartási kódexben vállaltakat. A legnagyobb magyarországi bank nem adott lehetőséget ügyfelének, hogy devizaalapú hitelét devizában végtörlessze. Nem engedte, hogy ügyfele nagy összegű svájcifrank-alapú, lakáscélú hitelének még fönnálló részét átutalással, számlapénzként rendezze. Eljárása szerint a beérkezett frankösszeget vételi árfolyamon átváltotta forintra, majd eladási árfolyamon visszaváltotta frankra, s ezt a pénzt írta jóvá az ügyfél folyószámláján. Az OTP egyúttal arról tájékoztatta a panaszost, hogy a devizában történő végtörlesztés kizárólag bankfiókban, pénztárivaluta-befizetéssel lehetséges. Holott a kódex az ügyfelek fizetési nehézségeinek kezelésére vonatkozó eljárási szabályoknál - emlékeztetett a felügyelet - egyértelműen kimondja: a hitelezők vállalják, hogy lehetővé teszik a devizaalapú hitelek forintra történő átváltásának lehetősége mellett e hitelek devizában való egyösszegű törlesztését, illetve a hitelkiváltást is, amennyiben erre az ügyfelek részéről igény mutatkozik.
Emiatt a PSZÁF kétmillió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az OTP Bankra. Ez az első alkalom, hogy egyedi ügyfélpanasz nyomán indított fogyasztóvédelmi eljárásban bírságot szabtak ki e hitelintézetre a kódexben vállaltak megsértése miatt (a "visszaesők" büntetése magasabb).
