Tovább karcsúsodtak az önkéntes nyugdíjpénztárak - derült ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) idei első félévről közzétett adataiból. A kasszák létszáma a második negyedév során további 11 ezer taggal csökkent, így a válság (és a cafeteria idei megadóztatása) két év alatt összesen 90 ezer tag elvesztését hozta. Ezzel párhuzamosan az önkéntes nyugdíjpénztárak (önyp) befizetései is jelentősen apadtak. A kasszákba az idei első félév során mintegy tízmilliárddal kevesebb pénz folyt be az előző év azonos időszakához képest. A válság előtti adatokkal összevetve pedig majdnem 26 százalékos a visszaesés. A létszámnál ugyanebben az időtávban (tehát 2008 első félévéhez mérten) a csökkenés "csak" 11 százalékos, ami - a 2009-es befizetési adatokat is figyelembe véve - egyértelműen azt mutatja, hogy a bevételeknél az önyp-szektort az adóterhelés sokkal jobban sújtotta a válságnál.
Az egészségpénztárak (ep) taglétszáma ugyan a Stabilitás Pénztárszövetség által becsült nagyságot nem érte el, de ez a szektor így is két év alatt több mint 140 ezer fővel bővült. A második negyedév 11 ezer új tagot hozott. Az összes befizetés a vizsgált két évben még a létszámot is meghaladó dinamikával nőtt. Az utóbbi egy évben azonban ez az emelkedés már jelentősen csitult, ami azt is jelentheti, hogy a csekélyebb jövedelműek közül is egyre többen csatlakoznak munkáltatójuk révén valamelyik ep-hez. A PSZÁF-adatok a magánnyugdíjpénztáraknál (mnyp) is a létszám elég jelentős emelkedését mutatják, ami a tb-rendszerbe visszalépők elég jelentős száma, de a megugró munkanélküliség miatt is meglepő. Talán utóbbi inkább a befizetéseknél csapódhatott le, ezen a téren ugyanis határozott visszaesés figyelhető meg. Mindkét nyugdíjpénztári típusnak szépen sikerült tagjaik pénzét gyarapítani, de ez a növekmény a második negyedévben jóval az első negyedévi alatt maradt.
