BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

"Kozmetikázás" már volt

2010. szeptember 6. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magánnyugdíjpénztárakba tavaly a PSZÁF adatai szerint 327,5 milliárd forint folyt be. Az idei első negyedévi bevételek azonban az előző év azonos időszakához képest több mint 24 százalékkal estek vissza. Ennek magyarázata főként az, hogy 2009-ben a tb-nyugdíjrendszert részlegesen és időlegesen megnyitották. A költségvetést tehát már e lépéssel is jócskán "kozmetikázták". Az egyenleget a jegybank által közzétett adatok szerint a magánnyugdíjpénztárakból az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők miatti transzferek az elmúlt egy év során 97 milliárd forinttal (az éves GDP 0,36 százalékával) javították. A 2010-es költségvetés szerint 372 milliárd forinttal kell pótolni a nyugdíjalap hiányát. Magyarország esetében ennek "eltüntetése" (ami a jelenlegi számok szerint csak részben sikerülhetne a magánkasszák segítségével) annyit jelentene, hogy az idei évre kitűzött, GDP-arányosan 3,8 százalékos áht-hiány 2,2 százalék alá esne. Az elszámolási szabály változtatása után Magyarország tehát azonnal teljesítené a maastrichti hiánykritériumot.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet