Az előző kormány új szabályokat vezetett be az egészségügyi szakmai kollégiumoknál. Mint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára, Szócska Miklós az erről szóló tájékoztatón elmondta: a kollégiumok választási eljárása és összetétele szakmai körökben jelentős ellenérzéseket keltett. Sokan vitatják a grémiumok legitimitását, így a véleményezések, állásfoglalások megalapozottságát. Mostantól átmenetinek tekintett jelleggel működnek a kollégiumok tovább, amelyek mellett egy 12 főből álló államtitkári szakértői bizottság alkotja meg az új elveket az év végéig. A kollégiumok kisebb létszámmal, rugalmasabban működhetnek majd, azokban a tárca szerint a fiatal korosztálynak és a periférián dolgozó kollégáknak kell nagyobb szerepet kapniuk. Mint kiderült, a szervezeteket jobban összekapcsolnák a szakfelügyelet, illetve a minisztérium munkájával. A tárca hétfőtől szeptember végéig várja a szakemberek javaslatait a tanácsadó testületben való részvételre. Az egyeztetéseket és a koncepció megalkotását követően 2011 elején lehetséges az új rendszernek megfelelő kollégiumok létrehozása és működésük elkezdése.
