A magánnyugdíjpénztáraknak októberben kell devizaeszközeik arányát az előírt szintre csökkenteniük, a határidő azonban a kasszák többségénél már nem hoz jelentős változásokat. A Budapest Magánnyugdíjpénztár (Mnyp.) - mondták el - igyekszik elkerülni az éven belüli módosításokat, így már 2010 elejétől olyan befektetési korlátozásokat érvényesített, amelyek révén a szeptember végétől érvényes feltételeknek is megfelelt. Az MKB-nál - nyilatkozta Lehoczky László, a kasszák vezetője - a módosuló devizakitettségi szabályok miatt nem kellett átrendezni a portfóliókat, az összetétel alapján korábban is megfeleltek az új rendelkezéseknek. A portfólió szükséges átrendezése már több mint egy éve zajlik - tájékoztatta lapunkat Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója -, a jelenlegi devizamegfeleltetési szabályokat csak a kormány jövőre vonatkozó gazdaságpolitikájának részleteit ismerve lehet értékelni. A Budapest kasszánál viszont már most úgy látják, hogy érdemes lenne felülvizsgálni a törvény, illetve az ezt kiegészítő kormányrendelet befektetési stratégiára vonatkozó szabályait, legalább azért, hogy nagyobb legyen az egyes limitek közötti összhang.
A pénztáraknál már a következő, 2011. januári változásra való felkészülés jegyében zajlik az ősz. Akkor ugyanis ismét életbe lép a minimális részvénysúly követelménye, amit a válság miatt függesztettek fel. A két szabályozás pedig összefügg - tudtuk meg a VIT Nyugdíjpénztár befektetési vezetőjétől -, a minimális részvénykitettség szigorú devizakorlátokkal párosulva nagyon megnehezíti a portfóliókezelést. A devizamegfelelés tartásával csak a hazai részvények súlyának emelése jöhet szóba (illetve jöhetett, hiszen több kassza már a következő évi változásra is elég jól felkészült) - jegyezték meg az Aegon vagyonkezelőjénél. A mnyp. benchmarkösszetételének változását pedig a két szabály együttes betartása egyértelműen meghatározza. A Dimenziónál is panaszolták, hogy így a megtakarítások nagyobb hányadát kell az erősen koncentrált, kis elemszámú, mérsékelten likvid magyar részvények piacán befektetni, illetve a középtávon jelentős kockázatot rejtő magyar államadósság finanszírozására fordítani.
