A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint júliusban a háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően (az átértékelődésektől és az egyéb volumenváltozásoktól megtisztítva) 13,3 milliárd forinttal mérséklődött. Ezen belül a forinthitel-felvétel 27,9 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, a devizahitelek állománya pedig a tranzakciókból eredően 41,3 milliárd forinttal csökkent. A háztartások az idei első hét hónap során összesen 192 milliárd forinttal több devizahitelt törlesztettek, mint amennyit felvettek. A magánszemélyek devizahitel-állománya azonban ebben az időszakban így is majdnem 520 milliárd forinttal nőtt. Érdekes módon (a svájci frank előző hónapinál erősebb szintje ellenére) a júliusi adatok csak szépítettek, átértékelődés révén ugyanis 183 milliárd forinttal mérséklődött ezeknek a kölcsönöknek az értéke. A jelenlegi folyamatok alapján azonban ez biztosan nem marad így. Amennyiben a svájci frank forintárfolyama szeptemberben átlagosan 221 felett maradna, az a lakossági hátralékokat számításaink szerint augusztushoz képest több mint 260 milliárd forinttal dobná meg.
A napokban mindenesetre igen sok adós fordulónapja következik (az OTP-nél jellemzően ez az elszámolási időszak), számukra pedig az sem vigasztaló, ha később konszolidálódik a helyzet. A következő jellemző fordulónap a hó közepe.
A CIB-nél mindenesetre optimisták. Úgy vélik, jelenleg éppen egybeesik a frank erősödése az euróval szemben és a forint gyengülése az euróval szemben, ami az utóbbi napokban különösen felgyorsította a frank drágulását. Mivel mindkét árfolyammozgást átmenetinek tartják, várakozásuk szerint az árfolyam év végéig visszatérhet a 200-as szint alá.
