Idén az első félévben nominálisan további 0,5 százalékkal csökkent a háztartások napi fogyasztási cikkre fordított kiadása. Legkorábban 2011 második felében várható valódi növekedés - derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet tanulmányából. A cég az első félévesnél jobb adatokra számított, már csak azért is, mert az utóbbi hónapokban a fogyasztói bizalmi index erősödött. Kozák Ákos, a piackutató ügyvezető igazgatója szerint idén érdekesen alakulnak az adatok, ugyanis a bizalmi index erősödését semmilyen makroadat nem támasztja alá.
A tényeknél maradva megjegyezte, az első féléves kiskereskedelmi forgalom alakulása előrevetíti a piac egész éves alulteljesítését. Míg néhány hónapja a kutatók konszenzusa a kiskereskedelmi forgalom alakulásában a 0 százalék volt, most az tűnik valószínűnek, hogy inkább visszaesés lesz a piacon, nem kizárt, hogy 1 százalékos. Ám ez nagyban függ a decemberi kereskedelmi forgalom alakulásától. Kozák szerint egyébként a kiskereskedelmen kizárólag egy nagyobb arányú adócsökkentés segítene, ám abba nem kívánt belemenni, hogy ez gazdaságilag vagy politikailag kivitelezhető-e jelen pillanatban.
Az első féléves kereskedelmi adatok szerint a fogyasztói szokások továbbra is a hipermarketeknek kedveznek. Piaci részesedésük jelentősen nőtt. Erősödött a diszkontok részaránya is, viszont közel sem olyan erősen, mint azt várni lehetett volna a csökkenő vásárlóerő nyomén. Az ár-érték arány továbbra is erős maradt a fogyasztói preferenciákban, de az ár diktál a vevői döntésekben, így továbbra is erősödnek az olcsóbb termékek eladásai. Még fontosabbak lettek tavalyhoz képest az akciók és promóciók - tette hozzá Kovács Kriszta, a GfK kutatási menedzsere.
