Teljesen természetes, hogy olyan katasztrófahelyzetekben, amelyet az árvíz alatt átélt Magyarország, mindenki feszült és ideges. Ráadásul a gazdaság sem hasít, érthető, hogy vannak reakciók - mondta korábban a Napinak Jean-Paul Filliat, az Auchan Magyarország vezérigazgatója a felsőzsolcai (ártérre épült) hipermarketnél felmerült problémák kapcsán. Hozzátette: az Auchan messzemenőkig helyesen járt el, a megfelelő engedélyeket bekérte, a szükséges munkálatokat elvégezte, vagyis nem jogtalanul épült áruházról van szó. Arról nem beszélve, hogy az árvíz alatt a céget is érte kár.
Az ártéri építkezés körül az Auchan felsőzsolcai egysége kapcsán robbant ki politikai vita. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a kérdésfelvetés egyáltalán nem logikátlan, sőt épkézláb gondolat. Mint mondta, nincs kimutatás vagy felmérés arról, hogy a kereskedelem mennyire szeret ártéren építkezni; a Tescónak például egyetlen egysége sincs ártérben, míg a Cora Szolnokon hasonló helyzetbe kerülhetett volna, mint az Auchan Felsőzsolcán. Egyáltalán nem biztos - tette hozzá Vámos -, hogy az ártéri fejlesztés olcsóbb. Egyrészt senki sem számított olyan nagy árvízre, mint a mostani, vagyis ez aligha nyomta lejjebb az ingatlanárakat, másrészt egy ilyen beruházáshoz sokkal több engedély és sokkal hosszabb engedélyeztetési idő kell, emellett - ártér lévén - számolni kell a kockázattal. Vámos szerint még ha olcsóbb is egy ártéri ingatlan, akkor sem mindegy, legalábbis a kereskedő számára, hogy milyen a megközelíthetősége, mennyire illeszthető bele egy város vagy település közúti vérkeringésébe.
Többek között ezért nem jellemző a kiskereskedelemre az ártéri építkezés, annak ellenére sem, hogy a CBA ártéri fejlesztésre kapott első fokon engedélyt az árvíz levonulása után.
Vámos némi politikai felhangot érez az ügyben, már csak azért is, mert az sincs pontosan tisztázva, hogy mi is az az ártér és hogy pontosan miért is ne lehetne oda építkezni - korábban ezt megtették magánszemélyek, vállalkozások vagy akár maga az állam is. Az ártérben épült kereskedelmi egységek nem engedély nélkül épültek - hangsúlyozta Vámos -, emiatt nehéz összekeverni ügyüket a Horvátországban engedély nélkül, a vízpart közvetlen közelébe épült nyaralókkal és azok mérlegelés nélküli lebontásával. (A Népszabadság beszámolója szerint a hét végén Illés Zoltán, a vidékfejlesztési minisztérium környezetvédelmi államtitkára hozta fel példának ez utóbbit.)
