Nyögvenyelősen indul a magyar dinnyeszezon, annak ellenére, hogy az utak mentén és a nagy bevásárlóközpontokban is kapni a gyümölcsöt - mostanáig lényegében importból. Mind az Auchan, mind a Tesco, mind a Spar elmondása szerint egy hete már magyar terméket lehet vásárolni, jóllehet a Napi a múlt hét végén talált olyan Tesco hipermarketet, ahol még az egyiptomi importot pörgették ki a magyar helyett.
A hazai termék belépő ára 140-150 forint között van, áruházaktól függően, de szerinte sehol sem lépi át a 150 forintos kilónkénti árat - mondta Fodor Attila, a CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs vezetője.
Ennél viszont 10-20 forinttal drágábban adják a gyümölcsöt az út széli árusok - és természetesen az eladók szerint magyar a termék. Kérdés, hogy valóban magyar-e, ugyanis Fodor szerint egyelőre nincs meg a volumen, amellyel le lehet teríteni az országot, bár a cégnél egy hete folyamatosan házalnak a termelők. Talán a jövő hétre jelenhet meg mindenhol a magyar áru, de mint mondja, a piac rendkívül bizonytalan.
A tavalyi belépő árnál 20-30 százalékkal lesz magasabb a magyar termék ára - ez biztos -, de hogy jövő hétre lesz-e belőle elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű, arra nem venne mérget, ugyanis a kereskedők képtelenek előre lekötni a szállítmányokat, mivel rendkívül kicsi az árualap. Az előzetes adatok szerint 40 százalékkal kisebb lesz a termésmennyiség.
Mivel Magyarország mostantól az egyik legerősebb dinnyeexportőr lesz a szezon során, még az is előfordulhat, hogy a termelők inkább kiviszik a terméket, ugyanis a német piacokon kelendő a magyar dinnye. Ez bezavarhat a gyümölcs belépő árába is - Fodor szerint naponta változik az árhelyzet. Az is borítékolható, hogy idén közel sem lesz gyors és drasztikus a dinnye árának csökkenése, hacsak egy-egy hipermarket nem makacsolja meg magát és szorítja le az árat, ha úgy látja, hogy a vevők nem viszik a gyümölcsöt.
