A Futureal-csoportnak több száz milliós veszteséget okozott az építőiparban a már a nagyvállalkozásokat is mélyen érintő körbetartozás - mondta tegnapi háttérbeszélgetésén Futó Péter, a csoport tulajdonosa és elnöke. A válság óta több komoly "pofonba" is beleszaladt a társaság, annak ellenére, hogy a generálkivitelezőit a legkörültekintőbben választja ki. Tatár Tibor, a Futureal kereskedelmi vezérigazgatója három történetben ismertette, hogy a piacon továbbra is előfordulnak a rosszhiszemű csalások, ami ellen valójában nincs mit tenni. Ám két projektjüknél a generálkivitelező egy másik ki nem fizetett munka miatt vált fizetésképtelenné, illetve volt egy, ahol a kivitelező egész egyszerűen rosszul gazdálkodott. Mindegyik esetben a megrendelő Futureal volt kénytelen állni az anyagi terheket (miután a generálkivitelezőt és az alvállalkozókat is maradéktalanul kifizette), hogy megmentse a projektjét. Tatár Tibor lapunknak elmondta, hogy 32 fejlesztésből hat esetben kerültek szorult helyzetbe. Ezeknél több mint 200 alvállalkozót fizettek ki közvetlenül, miután kiderült, hogy a jogos követeléseket a generálkivitelező azt követően sem teljesítette, hogy a pénzt megkapta a megrendelőtől. Futó Péter szerint a probléma nem új keletű, az előző kormányzat is próbált javítani a helyzeten - létrehozta például a fedezetkezelő intézményrendszert, ám kevés sikerrel. Tatár Tibor szerint sajnálatos, hogy a szabályokat jellemzően olyan bürokraták alkotják, akik nem értenek az építőiparhoz, így érthető, hogy nem életszerű a szabályozás. Futó szerint ahhoz, hogy a piacon biztonságosan lehessen üzletelni, mindenképpen működő szabályok kellenek: ki hogyan vehet részt a projektekben, mit kell teljesítenie ahhoz, hogy részt vehessen a rendszerben és amikor elnyer egy munkát, milyen intézkedéseket kell végrehajtania ahhoz, hogy maradéktalanul be is fejezze azt, anélkül, hogy kielégítetlen alvállalkozókat hagyna maga után.
