BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csődvédelembe menekült egy kis pláza

2010. július 5. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem jellemző, hogy a kereskedelmi egységek csődvédelembe menekülnek, de a sort már megnyitotta a harmadik kerületi Csillagvár Bevásárlóközpont Kft. A cég tulajdonosai között két külföldi, egy delaware-i és egy ciprusi bejegyzésű társaság áll, ezenkívül van rá két jelzálogbejegyzés a CIB Bank részéről. A társaság ellen 2010 januárjában indult végrehajtás az APEH részéről, ami vélhetően felborította a cég likviditását, ugyanis a Csillagvár múlt hónap 15-én menekült a csődvédelembe. A kiskereskedelmi piacon működő cégek likviditása a csökkenő forgalom miatt meglehetősen gyenge. A financiális problémák hatványozottan jelentkeznek az olyan kereskedelmi központoknál, ahol helyiségbérlők és bérbeadók állnak egymással szemben. A fejlesztések jellemzően hitelből valósultak meg, s ha a tulajdonos nem tudja beszedni a bérlőitől a bérleti díjat, a finanszírozó bank galibát okozhat. Feltehetően hasonló helyzetbe került a Csillagvár is, amely az egyik legkisebb bevásárlóközpont Budapesten (az ügyben kerestük a cég ügyvezetőjét, ám lapzártáig nem sikerült elérni).
A Csillagvár intő példa lehet, hiszen - mint arról a Napi nemrég beszámolt - több kereskedelmi központban is áll a bál bérlők és bérbeadók között. A bérlők a bérbeadót okolják - a gyenge marketing miatt - a vevők, illetve látogatók számának csökkenéséért és kompenzációt szeretnének a válság ellenére sem mérséklődő bérleti díjakból. A bérbeadót azonban köti a hiteltörlesztési szerződése, és ha árat csökkent, félő, hogy megcsúszik a befizetésekkel. Ha viszont tartja a jelenlegi vevőszám mellett a bérleti díjakat, azzal a saját bérlőit viszi csődbe (jobb esetben csak kiköltözik a bérlő), ami ugyancsak likviditási nehézségekhez vezet.
Ezzel lényegében a recesszió begyűrűzött a kiskereskedelembe, több tízezer kisebb vállalkozást fenyeget és velük együtt több, akár nagynevű bevásárlóközpontot is. Az elemzők szerint most az a kérdés, hogy a plázák képesek-e újonnan betelepülő tőkeerős kereskedelmi láncokat megszerezni - akár engedmények árán is -, hogy fenntartsák fizetőképességüket. Ha nem sikerül új szereplőket a kapukon belülre hozni, akkor mind a kiskereskedőknek, mind pedig a plázaüzemeltetőknek a csodára kell várniuk - történetesen arra, hogy a második félévben megáll a kiskereskedelmi forgalom csökkenése és talán az év végére némi élénkülés mutatkozik.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet