BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatott az új termékpályaszabály

2010. június 24. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az élelmiszerpálya-szabályozás egyik hozadéka, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál mint felügyelő hatóságnál landolt az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) bejelentése, amelyben három kiskereskedelmi lánc erőfölényes gyakorlatát kérik kivizsgálni. Az ÉFOSZ néhány héttel ezelőtt épp a Napiban jelentette be ez irányú szándékát (Napi, 2010. június 1.). Beadványában a Spar, a Tesco és a CBA üzleti magatartását kifogásolja.

A láncok erőfölényes magatartását a Gazdasági Versenyhivatal rendszeresen vizsgálja, eddig beszállítóval szembeni visszaélés miatt még senkit sem büntetett. A szakigazgatási hivatal jelezte, megkezdte a vizsgálatot.
A gyártói háttér-információk szerint a Spar és a CBA vizsgálata érthető, sok beszállító panaszkodik a két lánc beszállítói szerződéskötési gyakorlatára, még úgy is, hogy a cégek szerződési feltételei mindenki számára nyilvánosak és elvileg átláthatók. ATescóval kapcsolatban több beszállító jelezte: a cég az utóbbi időben engedékenyebbé vált.

A magyar kiskereskedelemben most először fordul elő, hogy a kiskereskedelmi piacot ugyanazon problémakörben (gazdasági erőfölény) párhuzamosan két hatóság vizsgálja. Pedig a kiskereskedelmet szabályozó korábbi törvényben ugyancsak szigorú szabályok vonatkoztak az erőfölényes helyzetekre. A kereskedelmi törvényre hivatkozva korábban szinte nem is volt vizsgálati kérelem, ami mégis befutott, az sem végződött a kereskedő számára hátrányosan. A gyártók egy része azt kifogásolja, hogy a nyilvánossá vált kiskereskedői szerződési feltételekkel szemben a láncok továbbra is záradékokat alkalmaznak és számukra előnyös szerződéseket íratnak alá. A kereskedők ezzel szemben azt kifogásolják, hogy a szabályok szerint a multi beszállítókat is olyan védelem illeti meg, mint a kicsiket, akiknek nemcsak a kereskedővel kell megküzdeniük a raktárban a polcra kerülésért, hanem a polcon is a vevő kosarába kerülésért. Ezt a csatát pedig rendre elveszítik, és nem a kereskedők miatt.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet