Alighogy maga mögött hagyta 2008-ban a magyar fogyasztói társadalom az áralapú vásárlási szokásait és áttért a minőségalapú szemléletre, a recesszió miatt ismét előtérbe került a termékek ára, az akciós, promóciós cikkek kiválasztása. A GfK Hungária Piackutató Intézet felmérése szerint mostanra kialakult a tudatos vásárlói modell, amely figyelemmel követi a kereskedelmi láncok akciós újságjait (a fogyasztók 82 százaléka forgatja gyakrabban a kiadványokat, mint korábban) és több hálózat üzletében is rendszeresen megfordul, a legkedvezőbb ajánlatokat keresve.
Ebben a körben lényegében nincs vevői lojalitás, sem a kereskedelmi láncot, sem a márkás terméket illetően: oda megy és azt veszi, ami épp akciós. Ennek hatására a GfK adatai szerint 2010 első negyedében a hipermarket és a diszkont csatorna sikeresebb volt a piaci versenyben, mint 2009-ben. A kutatók megemlítik, hogy bár jelentősen csökkent az egy bevásárlás alkalmával elköltött pénz (kosárérték), ám a két csatorna olyan jelentős elszívó erővel bír, hogy a megnövekedett látogatószámmal jelentős többletforgalmat mutatnak fel. Ezzel együtt 2010 első negyedévében nominálisan ugyan 1,6 százalékkal növekedett a forgalom, inflációval indexálva azonban továbbra is zsugorodó piacról lehet beszélni a napi fogyasztási cikkek esetében.
