A kereskedelemben nem okoz problémát az am-könyv megszűnése. A szegmensben nem volt jellemző az alkalmi munka, a kereskedelem bizalmi alapon működik, még ha a szezonban szükség van is pluszmunkaerőre. A nagyok jellemzően munkaerő-kölcsönzéssel, a kisebbek határozott idejű munkaszerződéssel oldották meg a dolgot, így a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete nem is nagyon készül "fennakadásra", illetve ennek kezelésére - mondta lapunknak Sáling József, a szakszervezet elnöke. Véleménye szerint elsősorban a vendéglátásban okozhat problémát az am-könyv eltűnése.
Várnai Zsuzsanna, a Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakszervezet ügyvezető elnöke szerint az új jogszabály alaposan elbánt a vendéglátóiparral. Az idénymunka intézményrendszerét sem alkalmazhatják, ugyanis a jogszabály a kereskedelmi törvényre utalva jegyzi meg, hogy az idegenforgalomban használható az idénymunka, de a kereskedelmi törvény idegenforgalmi része egyáltalán nem tér ki magára a hagyományos vendéglátásra. Ötnapos alkalmi munka lehetséges, de ezzel nincs megoldva a teljes szezonban felmerülő élőmunka-igény problémája. A határozott idejű munkaszerződésekkel pedig az a baj, hogy képtelen igazodni a nyári turisztikai forgalomhoz. Ha van egy-két hét borongós idő, a vendéglátósnak egy forint bevétele sincs, a munkaszerződés szerint viszont fizetni kell. Várnai elmondta: jelezték a problémát a törvénytervezet alkotásakor, ám egyelőre azt senki sem vette figyelembe. A jövőben szeretnék elérni, hogy a jogszabály megszűnjön vagy külön térjen ki a vendéglátásra is.
