BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordévet zárt a Paksi Atomerőmű Zrt.

2010. január 26. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Története legmagasabb termelési eredményével zárta a Paksi Atomerőmű (PA) Zrt. a tavalyi évet: az előállított
15 427 gigawattóra villamos energia a tervezettnél 1,3, az egy évvel korábbinál 4,1 százalékkal magasabb érték, az ebből származó árbevétel a 2008-as 141,1 milliárd forintról 154,1 milliárdra emelkedett - mondta Süli János vezérigazgató a társaság évnyitó sajtótájékoztatóján. Egy kilowattóra áram előállításának önköltsége éves szinten 5 százalékkal, 10,67 forintra emelkedett.

Az erőművi blokkok novemberben befejeződött teljesítménynövelésével nyert 160 megawatt teljesítmény egy kisebb gázturbinás erőmű kapacitása, azonban annál jóval kisebb, 1-2 milliárd forint közötti ráfordításból valósult meg - mondta lapunknak Süli János. Az erőmű meglévő blokkjainak húszéves üzemidő-hosszabbítása 2012 decemberére, az első új blokk építésének engedélyezési eljárása pedig 2015-re zárulhat le - tette hozzá. A következő húsz évben 2000 milliárd forintból épülne meg Pakson két új áramtermelő egység, a tervek szerint 30-35 százalékban alkalmazott magyarországi beszállítók és kivitelezők révén pedig 600-700 milliárd forint maradhatna ebből Magyarországon. Idén a termelés leállását jelentő főjavítási napok számának lehető legkisebbre szorításával a 2009-es eredményeket is túl kívánja szárnyalni a vállalat. Az erőmű a korábbi évekhez hasonlóan idén is mintegy 15 milliárd forint értékben végez beruházásokat a meglévő blokkok korszerűsítésére. Az erőmű 2009-ben 2,3 százalékkal növelte dolgozói létszámát, idén újabb kismértékű bővítésre kerülhet sor Süli szerint.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet