Az alkalmi munkavállalói könyvet áprilisban váltja fel az egyszerűsített foglalkoztatás, ami a megszokott könyvecske helyett elektronikus nyilvántartást jelent majd - az erről szóló törvény a minap jelent meg a Magyar Közlönyben. Egyszerűsített foglalkoztatás csak speciális esetben jöhet létre, így alkalmi, mezőgazdasági idényjellegű és háztartási munkák végzésére. Ebbe a körbe sorolható még a kiemelkedően közhasznú szervezetnek végzett tevékenység is.
Az egyszerűsített rendszer szerint a foglalkoztató egy blankettaszerződést köt a munkavállalóval, amelyben a legfontosabb adatokat kell feltüntetni - munkaadó, munkavállaló neve, munkavállaló taj-száma, a foglalkoztatás kezdete és vége. Szerződés azonban csak akkor kell, ha a munkavégzés több mint öt napot vesz igénybe, ennél kisebb időtartam esetén csak egy jelenléti ívet kell kitölteni.
A foglalkoztatókat emellett bejelentési kötelezettség is terheli, vagyis előre, a munkavégzés megkezdése előtt le kell jelenteni az alkalmi munkavállalókat. Ezt telefonon vagy az interneten, az ügyfélkapun keresztül tehetik meg - ez egyébként csak júliustól lesz kötelező. Mivel aligha életszerű, hogy egy uborkaszedő brigádot a gazda a szántóföld szélén bejelent az ügyfélkapun, így kivételként a növénytermesztésben végzett munka szerepel: itt csak a tárgyhónapot követően kell jelenteni.
A foglalkoztatónak évente egyszer, január 12-ig bevallást is kell készítenie az alkalmi munkavállalókról. Az alkalmazottat azonban csak akkor terheli bevallási kötelezettség, ha jövedelme meghaladja az évi 840 ezer forintot, illetve ha van egyéb jövedelme. A fizetendő közteher a nettó bér 30 százaléka, ebből 91,8 százalék magán- és tb-nyugdíjjárulék, 6,8 százalék a munkaerő-piaci, 1,4 százalék pedig az egészségbiztosítási alapba megy.
