Sok minden eldőlhet ma a költségvetés bevételeivel kapcsolatban: éjfélig kell a társaságoknak eleget tenniük feltöltési kötelezettségüknek, vagyis az egész évre fizetendő társasági adójuk 90 százalékának befizetését le kell tudniuk december 20-ig - praktikusan máig. A fennmaradó összeget a jövőre elkészítendő bevallással egy időben kell befizetni.
Vagyis forintra pontosan egyelőre nem, de a tendencia alapján becsülni lehet, hogy mennyi adót fizettek az idén a társaságok. Az előző év hasonló időszakához képest az idén jelentősen visszaesett a társasági adóbevétel: az előlegekből az első 11 hónapban mindössze 253 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, miközben 2008-ban 313 milliárd forint volt ugyanez a tétel. Az eredetileg 2009-re tervezett adóbevételnek időarányosan mindössze 46,8 százaléka folyt be. Ez előrevetíti, hogy a korábban tervezetthez képest is jóval kevesebb adóbevétel keletkezik majd - tavaly az első 11 hónapban a társasági adóbevétel több mint 63 százaléka érkezett be. Ennél is rosszabb arányt ért el a társas vállalkozások különadójából befolyt előleg a tavalyi adatokhoz képest. Itt csak az éves terv 45,3 százaléka érkezett meg a költségvetésbe, tavaly ez az arány 58 százalék volt. Jövőre megszűnik ugyan a különadó, az azonban fontos, hogy azt akkor is meg kell fizetni az egész évre, ha a vállalkozás a naptári évtől eltérő adóév szerint működik.
Valószínűleg egyetlen olyan kör lesz az idén, amelyik igyekszik majd a jövő évi bevételei egy részét is az idén elszámolni: ők az evások. Mivel jövőre az eva kulcsa 30 százalékos lesz, bizonyos áthúzódó bevételeket érdemes lesz még az idén realizálni. Ez a számviteli törvény hatálya alá nem tartozó cégek esetében - a legtöbb evás ilyen - azt jelenti, hogy a számla kiállításán túlmenően akkor lesz az idén elszámolható az adott tétel, ha a számla ellenértéke meg is érkezik a számlára. Ez persze ellentétben állhat a kifizetők érdekeivel, akik nem akarnak feltétlenül idő előtt fizetni.
