Az országgyűlés elé került a közösségi közlekedés átalakítását tartalmazó törvény. A módosító javaslatok egyelőre nem rengetik meg a világot, a korábban már bejelentett átszervezések alapvető elemeit tartalmazzák. A jogszabály megkülönbözteti az országos, a regionális és az egyéb vasútvonalakat - az már korábban eldőlt, hogy az egyes kategóriákba milyen vonalak tartoznak.
Az országos vonalakat kizárólag a magyar állam tulajdonában álló társaság működtetheti, a regionális vonalakat pedig csak olyan társaság, amelyik többségében állami tulajdonban van. Az egyéb vonalak esetében nem tartalmaz ilyen kikötést a javaslat, vagyis adott esetben a most megszüntetni javasolt viszonylatokon is megvalósítható a vasúti személyszállítás, ha lesz olyan társaság, amelyik hajlandó azokat fenntartani és üzemeltetni.
A javaslat bevezeti a regionális közlekedési szakbizottság fogalmát. Ezek a menetrendekkel kapcsolatos, egységes egyeztetési eljárások során kapnak döntés-előkészítő feladatokat. A tervezet kimondja: az eljárás célja az, hogy a vasúti és közúti közösségi közlekedést egységesen kell kezelni, kihasználva mindkettő előnyeit. Az egyeztetési eljárás a gyakorlatban a már most is működő rendszer szerint alakul, a módosítás csak ennek kereteit teremti meg. Emellett azt is rögzítené a módosító, hogy az eljárás során a felek kötelesek együttműködni. Ha ezt nem teszik meg, akár kötbért is kiszabhatnak a közszolgáltató társaságok ellen.
