Egyelőre kevés konkrétum látott napvilágot a közösségi közlekedés átalakításával, ezen belül is a MÁV-csoport reformjával kapcsolatban. Annyi bizonyos, hogy három esztendő leforgása év alatt évente átlagosan 70 milliárd forinttal akar kevesebbet költeni közösségi közlekedésre a kormányzat, a MÁV-ra pedig jövőre 40 milliárd forinttal jut kevesebb. Csakhogy jelenleg alig néhány milliárd forintot kitevő tételek ismertek. Eddig azon tervek láttak napvilágot, amelyek kevés megtakarítással, de jelentős visszhanggal járnak. Ezek egyike a vasúti vonalak szűkítése, a másik pedig a kedvezmények csökkentése, különös tekintettel a vasutasokra vonatkozóké.
Összesen nyolcmilliárd forintot lehetne megspórolni azon, hogy a kihasználatlan szárnyvonalakon szüneteltetnék a vasúti személyszállítást. Jelenleg 37 vonal esetleges bezárása van napirenden, a közlekedési tárca jelenleg is tárgyal a végleges listáról. Az egyeztetést sokáig már nem lehet húzni, október 20-ig ugyanis ki kell alakítani az új, 2010-es menetrendet. Ebben már a Volánok és a MÁV járatai összehangolásának, ütemes menetrendnek is meg kell jelennie. A vonalbezárásokkal nem lehet nyolcmilliárdot spórolni, hiszen a megszüntetett viszonylatok buszos pótlása költséget jelent.
Még ennyire sem körvonalazódott, hogy a lefaragandó 40 milliárd forint fennmaradó részét honnan szedi össze a kormány. Hónig Péter közlekedési miniszter szerint a pályahasználati díjrendszer újragondolása és a MÁV szervezeti átalakítása ad majd erre lehetőséget. Ezekről azonban egyelőre kevés konkrétum ismert. Hónig annyit mondott csak el a BKIK múlt heti konferenciáján, hogy a MÁV-csoporton belül különválasztják a személyszállítást - korábban három részt terveztek, ám a vagyonkezelő kiválása túlságosan nagy költséggel járt volna.
Az átalakítás így sem lesz olcsó, a kezdeti költségekre ugyanis 40 milliárd forint hitelt kell felvennie a vasúttársaságnak, a reorganizációra pedig újabb 48 milliárd forint hitelre van szükség. Így ahhoz, hogy évente átlagosan 40 milliárd forintot "fogjanak" a közösségi közlekedésen, rövid távon ennek dupláját tervezi elkölteni a kormány. A tervek impozánsak: a felvett hitelt Hónig szerint három év alatt vissza is lehetne fizetni. Ehhez csak annyi kell, a hitelintézetek lássák: transzparens és működtethető vasúttársaságnak kell 40 plusz 48 milliárd forint hitelt nyújtani.
Az év végéig még operatív feladat is vár a közlekedési tárcára: a regionális közlekedési tanácsok kialakítására november 30-ig adott határidőt a kormány. Addig kell módosítani a közszolgáltatási szerződéseket, hogy a tanácsok maguk is rendelhessenek szolgáltatást a Volán-társaságoktól és a MÁV-tól (jelenleg erre csak a szakminisztériumnak van jogosítványa).
Az átalakításokat nem lehet tovább húzni. Nemcsak azért, mert eleve deklarált a 40 milliárd forintos mínusz a MÁV támogatásában. Az idén a vasúttársaság vesztesége Andrási Miklós elnök-vezérigazgató szerint 60-65 milliárd forint lesz. Ezt az összeget már sehogyan sem tudja kigazdálkodni a társaság, és arra sem lesz módja, hogy - mint azt tavaly tette - kozmetikázással szépítse az eredményt (tavaly ugyanis mintegy százmilliárd forint bevételt hozott a társaságnak a MÁV Cargo eladása). Értékesítésből csak olyan aprópénzre tehet szert a vállalat, mint ami a székház eladásából származhat - a mintegy ötmilliárd forintot érő Andrássy úti ingatlant harmadszorra hirdette meg a múlt héten a MÁV.
