BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tartalékaikból élnek az építészirodák

2009. április 19. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyelőre nem lehet pontosan tudni, hány építésztervező veszítette el az állását (a 10 ezer építészből 5 ezer a tervezők száma) a visszamondott megrendelések miatt. Budapesten az egy évvel ezelőttinek a felénél is kevesebb a munka, vidéken a harmadára esett vissza a tervezési feladatok mennyisége. Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke szerint a tervezők korábban jelentősen túlvállalták magukat és óriási kihívás lett volna az összes megbízásnak eleget tenni - most azonban a drámai stopot mindenképpen megérzik. Az irodák nem szívesen küldik el a jól bevált munkatársaikat, így ilyenkor sokan a tartalékaikat élik föl.
Az állástalanná vált építészek közül sokan külföldön próbálnak szerencsét, aki teheti, nyugdíjba megy, mások átállnak a kivitelezési tervezésre, de vannak pályaelhagyók is. Nem kellett elbocsátani eddig a Közti Zrt. mintegy hatvan építésztervezője közül egyet sem, tavaly jól ment a cégnek, így a bevételből az év második feléig átvészelik ezt az időszakot - válaszolta a Napi kérdésére Skardelli György, a Közti vezetőségének tagja, a cégen belül működő Skardelli Stúdió vezetője. A fejlesztési stop egyébként a Közti hat stúdiója közül éppen az övékét érintette a legérzékenyebben, ugyanis a megbízásaik mindegyikét felfüggesztették, a többi stúdiónak még van fizetős megrendelése. Folyamatosan dolgozunk, az összes, megbízással kecsegtető pályázaton a hihetetlenül sok versenytárssal egyetemben elindulunk - mondja az Ybl-díjas építész, majd hozzáteszi, nem szeretnének a jól bevált munkatársaktól megválni. Nem ők tehetnek róla, hogy a vezetőség nem képes megbízást szerezni. Ha arra kerül a sor, előbb a jövedelem csökkentése jöhet szóba megoldásként.
Átszervezéssel és az alkalmazottak 15-20 százalékának elküldésével próbálják áthidalni a nehéz időszakot a Bánáti Hartvig Építészirodánál. Bánáti Béla, a cég egyik vezetője úgy véli, a nagyobb irodák helyzete nehezebb. Cégük egyelőre még az áthúzódó munkákon dolgozik, és abban bíznak, hogy ez kitart az év végéig. A válság első hullámai húzták ki a talajt a budapesti Egerat iroda alól, amelynek a munkatársai azért nagyrészt el tudtak helyezkedni - mondta Z. Halmágyi Judit, aki azóta a Z.H.J. Irodában folytatja tevékenységét. Az építész úgy látja, ez az év lesz a szakma számára a legdrámaibb, de nem állhatnak le a munkával. A világban vannak még fejlesztési pénzek, csak meg kell őket találni. Kiutat jelenthetnek az uniós beruházások, nagyszabású tervezési feladat lesz például a Duna projekt.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet