Az elmúlt napokban számos, a válság munkaerő-piaci hatásával kapcsolatos jóslat látott napvilágot: Demján Sándor VOSZ-elnök szerint például jó ha csak százezerrel nő a munkanélküliek száma, míg Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ezt a számot kétszázezerre teszi. Eközben hivatalos kormányzati becslés alig hangzott el, a munkaügyi tárca például az ezzel kapcsolatos kérdésünkkel a Pénzügyminisztériumhoz irányított, ahonnan még várjuk a választ.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnak (ÁFSZ) szintén nincsenek összesített adatai az októberi elbocsátásokról, illetve leépítési szándékokról. Az adatok összeírása jelenleg is zajlik, feldolgozásuk november első hetére várható. Ám az ÁFSZ tájékoztatása szerint a munkaügyi kirendeltségek dolgozóinak tapasztalatai már megerősítik, hogy a cégek nem érzik "biztonságban" magukat. A megkérdezett vállalkozások többsége a korábbiaknál nagyobb figyelemmel követi a piaci és kormányzati eseményeket - ezek elsősorban építőipari, kereskedelmi és főként külföldi megrendelésre gyártó feldolgozóipari cégek.
A konkrét leépítési jelzések száma eddig viszonylag csekély, és a válsággal nem hozható összefüggésbe. Létszámcsökkentést a cégek elsősorban a szokásos szezonális okok miatt terveznek az építőipar, a szálláshely-szolgáltatás és mezőgazdaság területén.
A változásokra leghamarabb reagáló munkaerő-kölcsönző cégek már érzik a pénzpiaci válság negatív hatásait, mivel a megrendelők nehézségek esetén elsősorban a kölcsönzött munkaerő létszámát csökkentik - vagy szüntetik meg - és csak azután az állandó létszámot. Három hónapja még senki sem gondolta volna, hogy a pénzügyi krízisbe Magyarország ennyire "belemászik" - mondja Toldi Gábor, a Trenkwaldwer értékesítési és marketingigazgatója. Szerinte egyelőre az autóiparban a legnagyobbak a problémák, mivel ezeknél a cégeknél gyakori, hogy belső irányelvekben rögzítik a kölcsönzött állomány kívánatos arányát. Tapasztalatai szerint a német tulajdonú vállalatoknál 5-10, míg a más külföldi tulajdonban lévőknél - például az amerikaiaknál - ez elérheti a húsz százalékot is. Mint mondta, a pénzpiaci válság begyűrűzésének még csak az elején tartunk, és egyelőre nem lehet tudni, mennyire lesz súlyos a következménye. Egyelőre vegyes a kép: három, az autóiparban érdekelt partnerüktől kaptak a kölcsönzött létszám csökkentésével kapcsolatos visszajelzést, miközben a karácsonyi szezonra való felkészülés jegyében az elektronikai és feldolgozóiparból folyamatosan érkeznek létszámfelvételi igények. A call centerekbe is igen élénken keresnek jól képzett szellemi munkásokat a vállalkozások.
Hasonló tendenciákat lát Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója is: még nincs pánikhangulat a munkaerőpiacon, a gazdasági élet szereplői reménykednek benne, hogy el lehet kerülni a recessziót, de határozottan érezhető a lassulás, és sokkal megfontoltabb a cégek munkaerő-gazdálkodása. Sokan inkább kivárnak, a betervezett létszámbővítéseket pedig inkább rövidebb, két-három hónapos kölcsönzési szerződésekkel oldják meg, és élénkül a kereslet a kölcsönzéssel kombinált klasszikus közvetítés iránt is. Ez különösen a szolgáltató szektorban érződik: megugrott a kis létszámú, 3-5 fős kereslet az adminisztratív, a könyvelői, az ügyintézői és a logisztikai munkakörök betöltői iránt - mondja az ügyvezető. Ugyanakkor akad olyan tartós fogyasztási cikket gyártó partnerük, ahonnan kétszáz fős bővítési igény érkezett. Noha Északnyugat-Magyarországon és Somogyban is voltak az elmúlt hetekben leépítések, a közép-magyarországi és az észak-magyarországi régióból számos megbízást kaptak. Ágazati hírek szerint Észak-Dunántúlon már több száz kölcsönzött dolgozónak mondtak fel. A jövőben azonban sok vállalkozás sorsa múlik a bankokon, hogy megfinanszírozzák-e a termelést, mivel egyelőre még van fizetőképes kereslet a legtöbb, itthon gyártott árura - tette hozzá Kiss Judit. A munkaerő-kölcsönzőnél mindenesetre már felkészültek a nehézségekre, de elbocsátásokra is számítanak. Épp a napokban indítottunk egy belső felmérést, amelyben megrendelőinktől, partnereinktől érdeklődtünk a távlati terveikről, egyelőre várjuk a visszajelzéseket - mondta Toldi Gábor. Amennyiben hosszabb távra és a reálgazdaságra is áthúzódik a válság, elképzelhető, hogy a cégek csökkentik a kölcsönzött munkaerő állományát és létszámstopot vezetnek be.
