BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaesés van, drágulás lesz

2008. szeptember 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nehéz félév van a lakáspiac mögött: az átadott lakások száma sokéves mélypontot ért el, a vevők elbizonytalanodtak, így a kereslet visszaesett, a kivitelezői árak emelkedtek, a fejlesztők óvatossá váltak, az építési kedv lanyhulása pedig az eddig töretlenül emelkedő telekárakat is visszafogta - foglalta össze az Otthon Centrum Lakáspiaci Monitorjának legfontosabb megállapításait Valkó Dávid vezető elemző. Európához képest szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert az óvatos hitelezés és az árbuborék elmaradása miatt a hitelválság hatása csak tompítottan jelentkezik - hangsúlyozta Valkó. Ugyanakkor több tényező is azt valószínűsíti, hogy a lakások ára tízéves távlatban több mint a kétszeresére nő. A trendet mindenekelőtt a kivitelezési költségek emelkedése táplálja, de áremelő hatása lesz a változó építésügyi szabályoknak, a környező országokhoz képest lényegesen alacsonyabb lakásáraknak is. Az újlakás-piacon erre az évre infláció körüli, mintegy 7 százalékos drágulást várnak, ám jelentős szóródással az egyes projektek között. A belvárosi telkek fogyása és hihetetlen mértékű megdrágulása miatt a felújítandó épületek, sőt a tömbrehabilitáció is népszerű lett a lakásépítők körében.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet