BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehézkes pénztári elszámolás

2007. február 15. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vizitdíj a hagyományos módon (számla, nyugta beküldésével) az egészségpénztárak többségében elszámolható. A tagok tehát kifizetik a vizitdíjat, amit azután pénztáruktól utólag egyéni számlájuk terhére megkapnak. A kasszákhoz azonban csak megfelelően kiállított bizonylat érkezhet. A parkolóautomatához hasonló berendezéseknél vagy a különböző, zsetonnal operáló megoldásoknál viszont nem szerepel a tag neve, sőt papíralapú bizonylat sincs, így ezekben az esetekben szóba sem jöhet az egészségpénztári kifizetés. A dolgot tovább bonyolítja, hogy akadnak olyan kasszák (például a Tempo) is, amelyek csak akkor fogadnak be számlát, ha azt a pénztárral előzetesen már szerződött szolgáltató állítja ki. A vizitdíj szedésére jogosult (kötelezett) szolgáltatók száma pedig annyira magas, hogy nehéz elképzelni, hogy mindenkivel szülessen ilyen megállapodás.
Némiképp ezzel a problémával szembesül a Patikapénztár is, amely – az egészségpénztárak közül tudomásunk szerint egyelőre egyetlenként – családi vizitdíjkártya kibocsátását tervezi. Ez a konstrukció ugyanis tulajdonképpen bérletként működik majd (10, 20, 30 előre „megvett” alkalom), felhasználása csak a kasszával szerződőknél lehetséges. A Patika – tudtuk meg vezetőjétől, Lukács Mariannától – a legnagyobb forgalmú szolgáltatókat már megkereste, de visszajelzést még nem kapott. A kasszánál egyébként a tagok költési szokásai alapján úgy látják, hogy saját jogon nem lesz nagy érdeklődés a vizitdíj fizetési lehetőségei iránt. A Patika mintegy 70 ezer tagjai közül ugyanis mindössze ötvenen vettek tavaly igénybe táppénzszolgáltatást, és más jelek is arra mutatnak, hogy körükben az átlagnál kisebb arányú a megbetegedés. Azt azonban, hogy a családtagok mennyire változtatnak ezen a helyzeten (az egyéni számlákról a közvetlen rokonok vizitdíja is fedezhető), ma még nem lehet felmérni. A Patikapénztár kialakított egy olyan rendszert is (NAPI Gazdaság, 2007. február 7., 2. oldal), amely a kártyaelfogadást a neten oldja meg. A néhány szolgáltató által már élesben tesztelt megoldásnál csak az elszámolóháznak (zsíró) kell díjat fizetni, a kártyaleolvasó berendezés költsége így megtakarítható. Ez a megoldás sem biztosíthatja viszont a vizitdíjak egyedi kifizetését, ennél ugyanis a költség aránytalanul nagy lenne. A Patikánál a tagok átlagköltése 2,6 ezer forint, ami már elbírja a netes autorizáció terhét – hangsúlyozta Lukács.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet