A lakossági pénzügyi szolgáltatásokat vizsgáló szakértői bizottság egyik javaslata szerint érdemes megvizsgálni, hogy miként működhetne a csoportos beszedési megbízások (csob) központi felhatalmazási rendszere, amely lerövidítheti a megbízások bankok közötti átirányításának idejét.
Az OTP Bank szakértői szerint a bankváltás akkor bonyolítható le ma zökkenőmentesen, ha az ügyfél az új banknál a közüzemi számlák bemutatásával megbízást ad a csoportos beszedésre, de régi bankjánál nem vonja vissza azonnal a beszedési megbízást. Egyes esetekben – ismerték el a legnagyobb magyar banknál – valóban tapasztalható a megbízások teljesülésének elhúzódása, ennek hátterében azonban általában nem a bankok, hanem a közszolgáltató vállalatok ügykezelése áll. Ma már – hangsúlyozták – nem kell végigjárni a szolgáltatókat számlaváltáskor, és az elektronikus szolgáltatások is további egyszerűsödést hoznak. A szolgáltatóknál lévő gondokat hangsúlyozzák a CIB Banknál is, elmondva: jelenleg nem egységesen dolgozzák fel a beérkező megbízásokat, így a pénzintézetek nem tudnak egyértelmű választ adni az ügyfeleknek, hogy mikortól számíthatnak az első tranzakció teljesítésére. Ez az oka annak, hogy általában körülbelül 1-2 hónap telik el a közüzemi beszedésre vonatkozó felhatalmazás megadásától az első díjfizetésig.
A Raiffeisen Bank szakértői szerint a jelenleg is működő UGIRO rendszer a felhatalmazások központi kezelésének céljából jött létre, ennek ellenére a megbízások bankok közötti átirányítása a szolgáltatótól is függ. A váltás átfutási idejét abban az esetben lehetne lerövidíteni, ha a szolgáltatók nagy része nyitottabb lenne a módosításokra, ezzel megvalósulhatna az átirányítás rugalmasabb kezelése. Mindezek mellett a csoportos beszedési megbízás mint fizetési mód népszerűsítése érdekében támogatandóak az olyan kezdeményezések, melyek elősegíthetik az egységes feltételeket és kezelést.
