BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nem jelentenek veszélyt a kínaiak?

2007. január 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt évtizedben a közép- és kelet-európai országok a gyáripar számára vonzó helyszínként erős versenypozíciót vívtak ki maguknak, amit egyre növekvő nemzetközi kereskedelmi súlyuk és a régióba érkező jelentős közvetlen külföldi befektetések is jól tükröznek – állapítja meg az UniCredit-csoporthoz tartozó New Europe Research Network (NERN) által végzett legutóbbi piacelemzés. A kutatók szerint napjainkban már a kínai gyártók sem jelentenek veszélyt az ebben a térségben található országok növekedési kilátásaira, annak ellenére, hogy ezek viszonylag rövid idő alatt több mint háromszorosára növelték részesedésüket a nemzetközi kereskedelemben. Az európai piacokért Kína és a kelet-, illetve közép-európai országok között folyó versenyben jól látszik, hogy míg Kína a munkaigényes iparágakra (textil- és bőrgyártás) koncentrál exporttevékenységével, és néhány tőkeigényes területen (elsősorban a számítástechnikai alkatrészek gyártása) is jó versenypozíciót vívott ki, a közép- és kelet-európai államok exportjában elsősorban a közepes és csúcstechnológiát képviselő ágazatok kerültek előtérbe. Ezt a teljesítményt – olvasható az elemzésben – mélyreható és sikeres strukturális átalakítások árán sikerült elérni.
A növekedés jövőbeni fenntartásának zálogát a kutatók a versenyképesség általános javításában látják, ami specializációval és a munkaerőköltségek alacsony szinten tartásával párosul. Ezen a téren pedig, úgy tűnik, Magyarország nincs igazán jó pozícióban, amit az is jelezhet, hogy hazánkat ebben az anyagban több vonatkozásban meg sem említik.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet