Kiszámíthatatlan, hogy a következő hetekben néhány kedvelt szer (például az Algo család) receptkötelessé tételére mennyire „vehemensen” reagálnak a fogyasztók – állították lapunk kérdésére több gyógyszertárban is. Bármekkora legyen is az esetleges felvásárlási hullám (kihasználva a szabad beszerzésre rendelkezésre álló napokat), általános vélemény szerint a jelentős készletek miatt hiányra biztosan nem kell számítani. A patikusok egyébként – kevés kivétellel – úgy vélik, hogy a betegek biztosan ragaszkodnak majd ezekhez a bevált gyógyszerekhez. Forgalomcsökkenéstől a „felszabadított” kínálat miatt sem igazán tartanak, mivel a listán szereplő készítményekben általában annyira kevés a hatóanyag, hogy a normál adag beszerzése ezen a módon többe kerülne, mint a patikai alternatív megoldás. Aggodalomra azonban így is akad ok bőven. A szakmában különösen a patikaalapítás liberalizációjától félnek, hiszen a tőkeerős cégek könnyedén meg tudnak felelni az elvárt követelményeknek (például házhozszállítási pluszszolgáltatás).
A gyógyszertárak most különböző módszerekkel igyekeznek magukhoz kötni a vásárlókat. Pécs egyik legnagyobb (28 alkalmazottat foglalkoztató) patikájában elmondták: mindenkit arra biztatnak, hogy bárhol vegye is meg az orvosságot, az ezzel kapcsolatos tanácsot itt kérje. Itt már egy éve bevezették a vércukorszint mérésének lehetőségét, amit – a szabályoktól függően – egyéb szolgáltatások is kiegészíthetnek majd. Akadnak patikák, amelyekben külön berendezést állítottak fel, amellyel vérnyomást, testzsírtömeget és még számos más adatot lehet mérni. Ezen a téren azonban rövidesen akár jelentős minőségi ugrás is bekövetkezhet.
A Patikapénztár – amelynek hátterében gyógyszerészek állnak – már bejelentette (NAPI Gazaság, 2006. december 6., 4. oldal), hogy tagjai számára komplex prevenciós csomagokat állít össze. A kassza ügyvezető igazgatója, Lukács Marianna most lapunk kérdésére elmondta: szakértőik azt javasolták, hogy az egészségmegőrzési teendők terén ne csak az orvosokra, hanem a gyógyszerészekre is támaszkodjanak. Jelenlegi terveik szerint a patikákban prevenciós sarkokat alakítanának ki, amelyek igénybevétele a Patikapénztár tagjai számára valószínűleg ingyenes lenne. A beruházáshoz a népegészségügyi program keretében uniós forrásokat próbálnak igénybe venni. A kezdeményezés áprilisban, 1200 patikában indulhat el.
