BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kamara román és bolgár munkavállalókat akar

2006. december 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyre nagyobb szükség van külföldi munkavállalókra – szögezi le a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tegnap kiadott állásfoglalása. A szervezet álláspontja szerint ugyanis a magyar gazdaság is belépett abba a szakaszba, amikor a munkaerőhiány strukturálisan és területileg is megjelenik. Azt prognosztizálják, hogy a következő uniós tervciklusban mintegy 200-250 ezer szakképzett munkaerő hiányzik majd a munkaerőpiacról. Az MKIK emlékeztet arra, hogy a kereskedelmi és iparkamarák évek óta figyelmeztetnek: az alacsony aktivitási ráta, a szakképzés és a felsőoktatás, valamint a gazdaság igényei között felborult az összhang, a szakképzett minőségi munkaerő hiánya már fékezi a gazdaság növekedését és az uniós források felhasználását.
A szervezetnél úgy vélik, a magyar gazdaság versenyképességének fenntartásában, illetve javításában fontos szerepet játszhat a munkaerőpiac megnyitása a román és bolgár munkavállalók előtt, először a hiányszakmákban. Az érintett szakmák jegyzékét az MKIK és a területi kamarák ez évben több fórumon is egyértelműen meghatározták és az illetékes szervekhez továbbították – olvasható az állásfoglalásban. Az ilyen listákat persze évről évre korszerűsíteni kell. A jelenlegi körülmények között egyébként az MKIK álláspontja szerint is szükség van átmeneti korlátozásokra, de – hangsúlyozták – ezeket minél szűkebb körre kell szorítani. A kereskedelmi és iparkamarák támogatják azt az elképzelést, hogy kötelező regisztrációs rendszert vezessenek be a külföldi munkavállalókra, ugyanis az esetleges munkaerő-piaci feszültségek esetére biztosítani kell a gyors és rugalmas beavatkozás lehetőségét. Ennek megvalósításához felajánlják partneri együttműködésüket.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet